Protokoły

Sesja L/2022

P R O T O K Ó Ł   Nr L/2022

z L Sesji Rady Gminy w Radziejowicach odbytej

w dniu 30.05.2022 r. w GCK Powozownia w Radziejowicach.

 

Sesja rozpoczęła się o godz. 1300 i trwała do godz. 1745.

Obecni na posiedzeniu radni oraz zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.

           

Punkt 1

Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka otworzyła L Sesję Rady Gminy Radziejowice VIII kadencji i powitała radnych, sołtysów  i pracowników Urzędu Gminy.

            Stwierdziła prawomocność obrad, gdyż na 14 radnych obecnych było 10 (nieobecni radni: Bogdan Kowalski, Marcin Mrówczyński, M. Leja, U. Matusiak)

 

Punkt 2

Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka przedstawiła proponowany porządek obrad Sesji:

  1. Otwarcie posiedzenia i stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Zatwierdzenie proponowanego porządku obrad.
  3. Zatwierdzenie protokołu Sesji RG Nr XLV/2022, XLVII/2022, XLVIII/2022 i XLIX/2022.
  4. Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie pomiędzy Sesjami.
  5. Omówienie sprawozdań za rok 2021:

- z działalności Komisariatu Policji w Mszczonowie wraz z informacją o stanie  porządku i bezpieczeństwa publicznego w okresie.

-   z działalności Ochotniczych Straży Pożarnych.

  1. Ocena stanu ochrony środowiska na terenie powiatu Żyrardowskiego ze szczególnym uwzględnieniem gminy Radziejowice za 2021 rok.
  2. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Radziejowice na 2022 rok.
  3. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Radziejowice.
  4. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Żyrardowskiego.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Żyrardowskiego.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego  gminy Radziejowice.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu Strategii Rozwoju Gminy Radziejowice na lata 2023-2030, w tym trybu konsultacji, o których mowa w art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
  8. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad przyznawania uczniom stypendium Wójta Gminy Radziejowice za wyniki w nauce w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie oceny zasobów pomocy społecznej.
  10. Podjęcie uchwały w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody drzewa uznanego za pomnik przyrody.
  11. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z obszaru Gminy Radziejowice na lata 2021-2032.
  12. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia stawki opłaty za pojemnik lub worek o określonej pojemności, przeznaczony do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości.
  13. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Radziejowice.
  14. Podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania w Gminie Radziejowice  ,,Posiłek w szkole i w domu”.
  15. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Kuranów 
  16. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Budy Józefowskie.                           
  17. Podjęcie uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych.
  18. Interpelacje i zapytania radnych.
  19. Sprawy różne.
  20. Zakończenie obrad.

Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poinformowała, że Kierownik Referatu Hanna Kaniewska zwróciła się z wnioskiem o wykreślenie z porządku obrad Sesji Rady Gminy punktu 6 „Ocena stanu ochrony środowiska na terenie powiatu Żyrardowskiego ze szczególnym uwzględnieniem gminy Radziejowice za 2021 rok.” Dokument taki nie jest corocznie opracowywany ponieważ nie wymagają tego żadne przepisy. Ocena aktualnego stanu rekultywacji składowiska odpadów Słabomierz-Krzyżówka – odpowiedź PGK Żyrardów, Ocena pracy wykonawcy Eko-Hetman realizującego umowę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Radziejowice w 2021r. to tematy które były omawiane na wspólnym posiedzeniu Komisji w dniu 04.04.2022r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami raport z wykonania programu ochrony środowiska Wójt przedstawia Radzie Gminy raz na dwa lata. Taki raport zostanie w bieżącym roku opracowany i przedłożony Radzie. Z uwagi na powyższe wnioskuje jak na wstępie.

Następnie Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poddała pod głosowanie wniosek o zdjęcie pkt. 6 z proponowanego porządku obrad Sesji RG.

W wyniku głosowania, przy obecności 10 radnych:

- 8 „za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, E. Stępień, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski)

- 2 głosami „wstrzymującymi się” (J. Leczkowska, P. Dymecki)

Wniosek przyjęto

Na Sesje przybyła radna U. Matusiak (11 Radnych)

Następnie Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poddała pod głosowanie proponowany porządek ze zmianą.

W wyniku głosowania, przy obecności 11 radnych:

- 11 głosami „za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, E. Stępień, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, J. Leczkowska, P. Dymecki, U. Matusiak)

Porządek obrad zatwierdzono

Punkt 3.

Zatwierdzenie protokołu Sesji RG Nr XLV/2022, XLVII/2022, XLVIII/2022 i XLIX/2022.

Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poinformowała, że na Sesji RG Nr XLVII/2022 wpłynęły uwagi do protokołu XLV/2022, dlatego został on zdjęty z głosowania.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła uwagę radnego P. Dymeckiego: Proszę o uzupełnienie wypowiedzi Wójta Gminy Radziejowice zamieszczonej na str. 10 akapit 2 „Wynajem dotyczy dwóch lat, a nie czasu nieokreślonego, a dyskutujemy jakby był to lokal w pięknej kamienicy w atrakcyjnym miejscu, a tak nie jest. Jest to mieszkanie w budynku który tak naprawdę jest spięty klamrą, który ma śmierdzące piwnice, któremu przecieka dach, gdzie ona musi stawiać miski na to by jej nie ciekło do pokoju”.

Przewodnicząca RG G. Górka poinformowała, że protokół z Sesji to nie jest stenogramem, scenopis i dlatego proponuje odrzucić uwagę i dopisać zdanie na stornie 10 w akapicie 2:

„Stan mieszkania był niezawalający i wymagał remontu”.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła kolejna uwagę:

Proszę o uzupełnienie wypowiedzi Radnej Urszuli Matusiak zamieszczonej na str. 11 akapit 1 o słowa „w ciągu pół roku” , co będzie brzmiało „Radna U. Matusiak poinformowała, że wstrzymała się od głosu, ponieważ na Komisji Budżetu (lipiec 2021) na której była rozpatrywana sprawa wynajmu lokalu było powiedziane, że zostanie przygotowana, w ciągu pół roku, uchwała dotycząca regulaminu mieszkalnego, lecz czas ten się przedłuża, więc jest to opieszałość i nieprofesjonalność prowadzenia spraw, jeśli tak długo trzeba czekać na wewnętrzne przepisy”

Zaproponowała aby uwaga została uwzględniona, poprzez dopisanie słów „w ciągu pół roku”.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła uwagę radnej J. Leczkowskiej do protokołu XLV/2022, która została zgłoszona na Sesji RG Nr XLVII/2022.

Radna J. Leczkowska poprosiła o uzupełnienie jej wypowiedzi na sesji XLV. Jej wypowiedź jest deformowana. Odczytała zapis z protokołu: Radna J. Leczkowska powiedziała, że w sprawie spraw lokalowych i wynajmu mieszkania ma swoje zdanie i tego zdania będzie broniła. Dodała, że pominięte zostało to, że Pani Przewodnicząca dzwoniła do pani Ewy Stępień, która mi to przekazała - Chciałam poprosić Panią Grażynę Górkę, by mnie nie straszyła, że jeżeli mam jakieś inne swoje zdania na temat mieszkania i spraw lokalowych, że ja się wojny nie boję, absolutnie, bo takim przekazem  pani Ewa Stępień mi przekazała.

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka poinformowała, że uwaga została przez nią odrzucona i zgodnie ze Statutem Gminy, jeżeli wniosek nie zostaje uwzględniony wnioskodawca może wnieść sprzeciw do Rady.

            Radny P. Dymecki wniósł sprzeciw do rozpatrzenia uwag do protokołu XLV/2022 i  zwrócił uwagę, że nie została uwzględniona jego uwaga nr 1 do protokołu XLV/2022, która również była omawiana i dotyczyła pojawienia się w treści protokołu uwag zgłaszanych podczas sesji tak aby były one spójne z uwagami i wyjaśnieniami, które składał Wójt Gminy Radziejowice. 

Przewodnicząca RG G. Górka powiedziała, że ta uwaga nie jest uwzględniona, ponieważ wypowiedź radnego, zgodnie z ustaleniami, zostanie dołączona w całości jako załącznik do protokołu. Poinformowała, że na podstawie § 43 pkt. 3 Statutu Gminy Radziejowice Rada może podjąć uchwałę o przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji po rozpatrzeniu sprzeciwu, o jakim mowa w ust. 2. Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła § 43 Statutu Gminy Radziejowice. Następnie zaproponowała głosowanie w sprawie uwzględnienia sprzeciwu radnego P. Dymeckiego w sprawie rozpatrzenia uwag przez Przewodniczącą Rady Gminy do protokołu XLV/2022.

W wyniku głosowania, przy obecności 11 radnych:

- 3 głosy „za” (E. Stępień, J. Leczkowska, P. Dymecki)

- 7 głosów „przeciw” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Bielak, P. Partyka,                    R. Kuziemski, U. Matusiak)

- 1 głos „wstrzymujący się” (M. Soból)

Sprzeciw odrzucono

Przewodnicząca RG G. Górka poddała pod głosowanie protokół Sesji RG                      Nr XLV/2022 z poprawkami.

W wyniku głosowania, przy obecności 11 radnych:

- 8 głosów „za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Bielak, P. Partyka,                           R. Kuziemski, U. Matusiak, M. Soból)

- 3 głosy „przeciw” (E. Stępień, J. Leczkowska, P. Dymecki)

Protokół Nr XLV/2022 zatwierdzono

Przewodnicząca RG G. Górka poddała pod głosowanie protokół Sesji RG                      Nr XLVII/2022.

W wyniku głosowania, przy obecności 11 radnych:

- 8 głosów „za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Bielak, P. Partyka,                           R. Kuziemski, U. Matusiak, M. Soból)

- 3 głosy „wstrzymujące się” (E. Stępień, J. Leczkowska, P. Dymecki)

Protokół Nr XLVII/2022 zatwierdzono

Przewodnicząca RG G. Górka poddała pod głosowanie protokół Sesji RG                      Nr XLVIII/2022.

W wyniku głosowania, przy obecności 11 radnych:

- 8 głosów „za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Bielak, P. Partyka,                           R. Kuziemski, U. Matusiak, M. Soból)

- 3 głosy „wstrzymujące się” (E. Stępień, J. Leczkowska, P. Dymecki)

Protokół Nr XLVII/2022 zatwierdzono

Przewodnicząca RG G. Górka poinformowała, że do protokołu Sesji XLIX/2022 należy wnieść poprawki w związku ze złożeniem rezygnacji z mandatu radnego p. Jakuba Borowca.  Następnie poddała protokół  nr XLIX/2022 z poprawkami pod głosowanie.

 W wyniku głosowania, przy obecności 11 radnych:

- 8 głosów „za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Bielak, P. Partyka,                           R. Kuziemski, U. Matusiak, M. Soból)

- 3 głosy „wstrzymujące się” (E. Stępień, J. Leczkowska, P. Dymecki)

Protokół Nr XLIX/2022 zatwierdzono

Punkt 4.

            Pani Wójt U. Ciężka złożyła informację  z pracy w okresie pomiędzy Sesjami, które dotyczyły m.in.:

1. Podpisania umowy na roboty budowlane  budynku strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuklówce Zarzecznej. Wyłoniony wykonawca: ZAKŁAD REMONTOWO – BUDOWLANY KAL-FAM WOJCIECH KALINOWSKI, 96-330 Puszcza Mariańska, Kamion, podpisana umowa na 3.933.017,00 zł. W dniu 23.05.2022r. miała miejsce uroczystość, na której odbyło się: wkopanie, symboliczne wbicie pierwszej łopaty, odczytanie „Listu do przyszłości” i zakopanie „Kapsuły czasu” pod „Budowę budynku strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuklówce Zarzecznej”. W uroczystości udział wziął gość specjalny Pan Maciej Małecki -  Poseł na Sejm VII, VIII i IX kadencji, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Komendant Powiatowy PSP w Żyrardowie st. bryg. mgr inż. Tomasz Cybul; Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego - Klaudiusz Stusiński, Starosta Powiatu Żyrardowskiego – Krzysztof Dziwisz, Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka wraz z radnymi, Wójt Gminy Radziejowice Urszula Ciężka wraz z Zastępcą Arturem Jankowskim i pracownikami urzędu, przedstawiciele Wykonawcy - Zakładu Remontowo – Budowlanego KAL-FAM Wojciech Kalinowski z Kamiona, ks. Andrzej Sadowski, druhowie z OSP Kuklówka, sołtysi i mieszkańcy sołectwa Kuklówka Zarzeczna. Planowany koszt inwestycji to 3.933.017 zł. Realizacja inwestycji nie byłaby możliwa gdyby nie ogromny wkład finansowy otrzymany z Programu Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, w wysokości aż 2.808.755,93 zł. Pozostała brakująca kwota została pokryta ze środków budżetu Gminy Radziejowice.

2. Gmina Radziejowice znalazła się na liście beneficjentów, którzy otrzymają dofinansowanie z  Urzędu Marszałkowskiego na remont strażnicy w kwocie 30.000 zł. remont pomieszczeń gospodarczych OSP w Radziejowicach.

3. Uczestniczenia w dniu 26 maja br. wraz ze wszystkimi jednostkami OSP z terenu Gminy Radziejowice, w Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka połączonych z Jubileuszem 30 – lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Zarówno Gmina Radziejowice jak i wszystkie jednostki OSP otrzymały wiele ciepłych słów i podziękowań za zaangażowanie i wszelkie działania na rzecz bezpieczeństwa powiatu żyrardowskiego.

4. Sejmik Województwa Mazowieckiego w kwietniu przyjął uchwałę w sprawie udzielania  pomocy finansowej przez Województwo Mazowieckie  na dofinansowanie zadań w ramach mazowieckiego Instrumentu  Aktywizacji Sołectw Mazowsze 2022. Gmina otrzymała dofinansowanie trzech zadań:

- Urządzenie placu sołeckiego w miejscowości Adamów-Wieś, poprzez budowę wiaty rekreacyjnej 10.000 zł.

- Montaż oświetlenia ulicznego w postaci lamp solarnych w miejscowości Krzyżówka                  10.000 zł.

- Montaż oświetlenia ulicznego w postaci lamp solarnych w miejscowości Nowe Budy      10.000 zł.

5. Informacji, że w projekcie Mazowsze dla Klimatu 2022,  dnia 4 maja br. Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie udzielania przez Województwo Mazowieckie pomocy finansowej na realizację zadań w ramach mazowieckiego instrumentu wsparcia adaptacji do zmian klimatu Mazowsze dla Klimatu 2022 w wyniku czego zadaniem pod nazwą budowa oświetlenia zewnętrznego z własnym źródłem zasilania na terenie gminy Radziejowice, Gmina Radziejowice znalazła się na liście beneficjentów i otrzyma dofinansowanie w kwocie 92.590 zł. na dostawę i montaż 23 lamp solarnych.

6. Informacji, że Gmina Radziejowice, bierze udział w programie Dostępna Szkoła  w dniu  20 maja Gmina złożyła wniosek właściwy o grant na kwotę 1.350.000 zł w projekcie Dostępna Szkoła realizowanych w partnerstwie fundacji fundusz współpracy oraz fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego. Celem tego projektu jest wypracowanie modelu dostępnej szkoły, który będzie wyznaczał standardy w obszarach dostępności architektonicznej wymiarze technicznym edukacyjnym oraz społecznym, a także w zakresie organizacji szkoły oraz procedur. Z Gminy Radziejowice udział w tym projekcie biorą Szkoła Podstawowa im. J. Chełmońskiego w Kuklówce Radziejowickiej oraz Szkoła Podstawowa im. W. Rdzanowskiego w Radziejowicach. W ramach grantu planujemy między innymi przebudowę dojść i wejść do szkół tak aby spełniały standardy opisane w modelu Dostępnej Szkoły dla niepełnosprawnych, zakup schodołazu, mebli i wyposażenia sal lekcyjnych oraz gabinetów specjalistycznych,  szkolenia dla kadry pedagogicznej i niepedagogicznej oraz zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych. Jest duże wyzwanie ze względu na to, że mamy dzieci niepełnosprawne nie tylko ze szkół podstawowych ale i szkół średnich gdzie jest obowiązek dowożenia tych dzieci.  Jest to dość poważny problem, ponieważ koszty  wynajęcia takich pojazdów są dosyć wysokie dlatego też Gmina Radziejowice przystąpiła do w/w programu.

7. W dniu 19 maja br. Zarządzeniem Wójt Gminy ogłoszony został konkurs na dyrektora Gminnego Przedszkola im. J. Brzechwy w Radziejowicach. Informacja ta jest dostępna na stronie internetowej urzędu, na tablicach ogłoszeń urzędu oraz na stronie bip Kuratorium Oświaty w Warszawie. Aplikacje można składać do dnia 2 czerwca 2022 roku. Konkurs przeprowadzi komisja konkursowa powołana przez Wójta gminy Radziejowice złożona z następujących osób po 3 przedstawicieli organu prowadzącego szkołę lub placówkę organu sprawującego nadzór pedagogiczny, po 2 przedstawicieli z Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców, po jednym przedstawicielu organizacji związkowych reprezentowanych przez ZNP i związek zawodowy Solidarność o terminie i miejscu przeprowadzenia postępowania konkursowego kandydaci zostaną powiadomieni pisemnie nie później niż na 7 dni przed terminem posiedzenia.

8. Ogłoszonego naboru otwartego na wolne stanowisko urzędnicze tj. Sekretarza Gminy Radziejowicewarunki które są do spełnienia dostępne są na naszej stronie internetowej. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać w Sekretariacie Urzędu Gminy Radziejowice, lub przesłać na adres Urząd Gminy w nieprzekraczalnym terminie do dnia 14 czerwca 2022r. do godz. 13.00. (decyduje data stempla pocztowego).

9. Informacji, o rekrutacji na półkolonie letnie w Gminie Radziejowice, które zostały ogłoszone a następnego dnia zakończone, ponieważ już był komplet zainteresowanych w ciągu 2 dni zapisało się prawie 3 razy więcej osób niż zaplanowane 45 miejsc. Ponieważ nie było możliwości automatycznej blokady formularza, po weryfikacji dokonania opłaty w wyznaczonym terminie podjęta zostanie decyzja w sprawie ewentualnego utworzenia większej liczby grupy.  Na dzień dzisiejszy przygotowani jesteśmy na 60 osób. Realizatorem półkolonii jest Salos, w poniedziałek 6 czerwca będzie informacja o wynikach rekrutacji . Osobom z listy rezerwowej zaproponujemy alternatywne półkolonie. Półkolonie będą trwały od 1 sierpnia w budynku szkolnym przy ulicy Kubickiego 3a ,  zajęcia będą trwały w godzinach od 8 do 16. Podczas pobytu dzieci będą miały zapewnione 3 posiłki , drugie śniadanie, obiad i podwieczorek.  Dojazd do miejsca wypoczynku we własnym zakresie.  W programie jest jeden wyjazd do Suntago,  2 wyjazdy na pływanie Żyrardowie oraz całodzienna wycieczka do ZOO w Łodzi. W tym warsztaty w nowo otwartym Orientarium, podczas pobytu na miejscu uczestnicy będą mogli skorzystać z zajęć rekreacyjno- sportowych i technicznych, plastycznych.  Prowadzone będą również zajęcia językowe język angielski.  Jeden z poranków umili spektakl teatralny.  Koszt uczestnictwa 350 zł jest to 50% które mają zapłacić rodzice, resztę pokrywa Gmina Radziejowice.

10. Wykonanej  inwentaryzacji dendrologicznej drzewostanu stanowiącego pomniki przyrody na Alei Lipowej w miejscowości Radziejowice-Parcel oraz ul. Sienkiewicza, ul. Główna i           ul. Kubickiego w Radziejowicach - było to zadanie obowiązkowe do spełnienia.

11. Informacji, że do 30 maja, można składać oferty na koszenie poboczy skarp i rowów na terenie Gminy Radziejowice i niebawem będzie można rozpocząć prace w terenie.

12. Wszczętego postępowania o udzielenie zamówienia związanego z uzupełnienie kruszywem naturalnym łamanym ubytków na drogach gminnych o nawierzchni tłuczniowej i gruntowej na terenie gminy Radziejowice, wraz z wbudowaniem od 1500 do 1800 t kruszywa łamanego o frakcji od zera do 30,5 i milimetra. Termin realizacji tej umowy będzie obowiązywał do 30 listopada.

13. Uruchomienia procedury opracowania Strategii Rozwoju Gminy Radziejowice na lata 2023-2030. W ramach powyższych prac  będą realizowane  badania ankietowe wśród przedsiębiorców i mieszkańców.  Badania ankietowe mające na celu określenie kierunków rozwoju gminy dla naszych mieszkańców i trwają od 17 maja do 16 czerwca, na podstawie czego zostanie opracowana Strategia Rozwoju Gminy która jest niezbędnym dokumentem, również do pozyskiwania wielu środków zewnętrznych.

14. Zawiadamia Burmistrz Mszczonowa, że w dniu 12 kwietnia zostało wszczęte na wniosek Prezesa zarządu Spółki … Recykling postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i prowadzeniu punktu tymczasowego magazynowania oraz przeładunku odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów Mszczonowie na działce o numerze 128/5. W postępowaniu uczestniczą strony postępowania. Stroną jest wnioskodawca lub podmiot gdzie przewidywany teren na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz obszar znajdujący się w odległości 100 m od granicy tego terenu będzie się znajdował, również działki na których w wyniku realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia zostałyby przekroczone standardy jakości środowiska lub stroną są działki znajdujące się w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia, które może wprowadzić ograniczenia w zagospodarowaniu nieruchomości zgodnie z jej aktualnym przeznaczeniem.  Strony mogą zapoznać się z dokumentacją sprawy w Wydziale Gospodarki Gminnej Urzędu Miejskiego w Mszczonowie w godzinach pracy Urzędu. Zawiadamia się jednocześnie, że pismem z dnia 3 maja 2022r. roku wystąpiono do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego inspektora sanitarnego w  Żyrardowie,  Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie,  Dyrektora Zarządu Zlewni w Łowiczu z prośbą o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania wyżej wymienionego przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu  planowanej inwestycji. Powyższe przedsięwzięcie zalicza się do inwestycji mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagane. Dodała, że dokument otrzymała przed sesją, więc jeszcze nie został zgłębiony. Wymienione działki nie leżą w bezpośrednim sąsiedztwie naszej Gminy,  i na dzień dzisiejszy Gmina nie będzie stroną  postępowania.

Radny P. Dymecki powiedział, że w związku z informacją o ogłoszonym naborze na Sekretarza Urzędu Gminy Radziejowice informacja nie jest dostępna w BIP.

P. Wójt U. Ciężka odpowiedziała, że Zarządzenie Wójta w tej sprawie podpisała przez wyjściem na Sesję, więc ogłoszenie niebawem zostanie umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej. 

 

Punkt 5.

Pracownik UG J. Klimaszewska przedstawiła sprawozdanie z działalności Ochotniczych Straży Pożarnych za rok 2021. (informacja w załączeniu)

Przewodnicząca RG G. Górka podziękowała za przedstawioną informację.

Poinformowała, że sprawozdanie z działalności Komisariatu Policji w Mszczonowie wraz z informacją o stanie  porządku i bezpieczeństwa publicznego w okresie za rok 2021 zostanie przedstawione na następnej Sesji Rady Gminy. Radni otrzymali powyższą informacje do zapoznania na maila.

Punkt. 6.

            Skarbnik Gminy M. Górniewska przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Radziejowice na 2022 rok.

            Radny P. Dymecki zapytał o plan dochodów  w dziale 756 dochody od osób prawnych dotyczące zwiększenia wpływów ze sprzedaży napojów alkoholowych w obrocie hurtowym. Czy dotyczy to nowej działalności, jeśli tak to w jakim miejscu jest prowadzona, ponieważ nie było informacji o zwiększeniach w podatku od nieruchomości. Poprosił również o informację o którą występował na komisjach w spr.  zwiększenia kosztów kredytów jakie posiadamy.

            Skarbnik Gminy M. Górwniewska poinformowała, że w kwestii opłat w obrocie hurtowym, jest to nowy rodzaj opłaty, który pojawił się w roku ubiegłym. Gmina od sprzedaży tzw. „małpek” ma dodatkowe środki. Wynika to ze zmiany przepisów, nie z racji tego że otworzyły się nowe punkty sprzedaży napojów alkoholowych. Następnie poinformował, że informacja dotycząca kosztów kredytów zostanie przekazanie na początku czerwca, ponieważ termin realizacji jest do 31 maja.  

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Radziejowice na 2022 rok.

W wyniku głosowania, przy obecności 11 radnych:

- 8 głosami „za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak)

- 2 głosami „przeciw” (J. Leczkowska, P. Dymecki)

- 1 głosem „wstrzymującym się” (E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/356/2022 w załączeniu)

Punkt. 7.

Skarbnik Gminy M. Górniewska przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Radziejowice.

Przewodnicząca RG G. Górka zapytała czy radni mają uwagi do projektu uchwały. Uwag nie było, więc poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Radziejowice.

W wyniku głosowania, przy obecności 11 radnych:

- 8 głosami „za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak,                           P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak)

- 1 głosem „przeciw” (J. Leczkowska)

- 2 głosami „wstrzymującymi się” (E. Stępień, P. Dymecki)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/357/2022 w załączeniu)

 

Punkt 8.

Skarbnik Gminy M. Górniewska przedstawiła projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Żyrardowskiego. W uchwale udziela się z budżetu Gminy Radziejowice pomocy finansowej w formie dotacji celowej Powiatowi Żyrardowskiemu z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania pn. Utworzenie nowej linii komunikacyjnej relacji Grodzisk Mazowiecki – Radziejowice – Mszczonów w ramach ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na terenie Gminy Radziejowice. Pomoc finansowa, zostanie udzielona ze środków własnych budżetu Gminy Radziejowice na 2022 r. w wysokości 18.675,96 zł

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Żyrardowskiego.

W wyniku głosowania, przy obecności 11 radnych:

- 11 głosami „za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak, J. Leczkowska, P. Dymecki, E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/358/2022 w załączeniu)

Punkt 9.

Skarbnik Gminy M. Górniewska przedstawiła projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Żyrardowskiego. W uchwale udziela się z budżetu Gminy Radziejowice pomocy finansowej w formie dotacji celowej Powiatowi Żyrardowskiemu z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania pn. Utworzenie nowej linii komunikacyjnej relacji Adamów Parcel – Krze Duże – Radziejowice – Tartak Brzózki – Żyrardów w ramach ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na terenie Gminy Radziejowice. Pomoc finansowa zostanie udzielona ze środków własnych budżetu Gminy Radziejowice na 2022 r. w wysokości 28.328,40 zł.

Na Sesje RG przybył radny M. Leja (12 radnych)

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Żyrardowskiego.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 12 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak, J. Leczkowska, P. Dymecki, E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/359/2022 w załączeniu)

            Przewodnicząc RG G. Górka ogłosiła 10 minutowa przerwę.

Punkt 10.

Przewodnicząca RG G. Górka poprosiła o zabranie głosu przez pana A. Jankowskiego w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego  gminy Radziejowice.

Zastępca Wójta A. Jankowski przestawił fragment uzasadnienia do projektu uchwały w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego  gminy Radziejowice. Konieczność opracowania zmiany studium wynika ze zmian zachodzących w zabudowie i zagospodarowaniu terenów oraz wniosków składanych przez mieszkańców gminy oraz potrzeb inwestycyjnych. W okresie od uchwalenia aktualnie obowiązującego studium do chwili obecnej znacząco wzrosło zainteresowanie obszarami mogącymi stanowić atrakcyjne tereny inwestycyjne, w tym w głównej mierze wzrosło zapotrzebowanie na tereny inwestycyjne wzdłuż drogi krajowej  DK 50 oraz drogi ekspresowej S 8. Opracowanie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Radziejowice pozwoli na dostosowanie polityki przestrzennej gminy, której wyrazem jest dokument studium, do obecnych potrzeb społeczno - gospodarczych  i  oczekiwań mieszkańców gminy. Ustanowienie w studium a następnie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenów pod przyszłe inwestycje w przyszłości będzie skutkowało zauważalnym wzrostem dochodów budżetowych. Dodał, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest podstawowym dokumentem określającym politykę przestrzenną gminy, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego, a jego ustalenia są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.  

Radny P. Dymecki – powiedział, że omawiane były części terenów, które były i są przeznaczone w nowym studium.  Dwukrotnie zmieniały się zakresy i nie wszystkie mieliśmy okazję poznać aż tak dokładnie. Dodał, że pomiędzy styczniem a majem tego roku zmieniły się zakresy obszarów, które mają być wprowadzone do zmiany powyższego studium. Między innymi  zmienił się o  zakres -  wzdłuż drogi nr 8 w miejscowości Radziejowice-Parcel,  bo to jeszcze nie Kuranów. Niestety jedyne dane jakie otrzymali Radni,  to tylko to co mieli przedstawione ustnie podczas komisji oraz ogólną mapę zmiany studium  całej gminy.  Tak więc dokładne zapoznanie terenu było dosyć trudne. Jeżeli chodzi o ten teren obecna Rada podejmowała co dopiero zmianę uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pytanie jest takie czy mieszkańcy, którzy może już oswoili się z tą zmianą, bo tak naprawdę w połowie 19 roku była podejmowana ta zmiana, czy w tej chwili gdy po raz kolejny będziemy zmieniać przeznaczenie części terenów czy nie narażamy się na jakieś kwestie odszkodowawcze,  bo jest to zmiana w ciągu 3 lat dwukrotna na tym samym terenie. Plan miejscowy, może się zmieniać, ale powinien mniej więcej przyjmować jakieś ogólne zarysy takie, żeby mieszkańcy mieli pewność co mogą zrobić, jak się mogą do tego odnieść.  O tym, że ma to duże znaczenie przekonaliśmy się podczas jednej sesji, gdzie była podejmowana zmiana  studium i planu w miejscowości Krze, i że mogła ona wpłynąć na konieczność zmiany planów życiowych mieszkańców. Następnie zapytał o  dokładny przebieg planu, ponieważ nie wiadomo, czy będzie to zmiana aż do ulicy Żurawiej czy będzie się kończyła przed ulicą Żurawią. Wchodzimy tam w zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Pytanie kolejne dotyczy zmiany terenu, opracowania wzdłuż cmentarza, podczas styczniowych komisji mieliśmy przedstawioną informację odnośnie planowanej nowej lokalizacji cmentarza parafialnego, która byłaby trochę odsunięta od drogi  i odsunięta od obecnego cmentarza. 

Pani Wójt U. Ciężka powiedziała, że trudno zrozumieć o co panu Radnemu chodzi, ponieważ przytacza szczegóły planu zagospodarowania przestrzennego, a omawiany projekt uchwały jest dopiero na etapie przystąpienia do zmiany studium.

Radny P. Dymecki powiedział, że  chciałaby poznać jakie są dokładne zakresy tych terenów, które Radni mają podejmować, ponieważ z dokumentu jaki otrzymał, nie jest w stanie sprawdzić których działek będą dotyczyły zmiany, można tylko ogólnie zapoznać zarys. Jeżeli chodzi o Radziejowice-Parcel, nie jesteśmy w stanie stwierdzić do którego miejsca będzie sięgała ta zmiana. I dodał, że mieszkańcy w chwili obecnej też jeszcze nie wiedzą i mogą być  niemile zaskoczeni.

Pani Wójt U. Ciężka  poinformowała, że dopiero po przystąpieniu do zmiany studium,  będą opracowywane szczegóły, o czym Państwo Radni będą  na bieżąco informowani.

Radny P. Dymecki - czy dopiero w tym momencie poznamy, które działki będą objęte tym planem.

Pani Wójt U. Ciężka dodała, że są one zaznaczone.

Radny P. Dymecki  - dodał, że Pani Wójt użyła „mniej więcej” - to niestety bardzo trudno określić.

Pani Wójt U. Ciężka powiedziała, że studium nie jest jeszcze uchwalane i dodała, że po uruchomieniu procedury będzie można się jeszcze wypowiadać.  

Radny P. Dymecki - należy się zastanowić czy będzie możliwa zmiana zakresu opracowania.   

Pani Wójt U. Ciężka powiedziała, że na razie należy podjąć uchwałę o przystąpieniu do zmiany studium.

Radny P. Dymecki  - mamy podjąć uchwałę o przystąpieniu,  o przystąpieniu do konkretnych  zmian,  konkretnych terenów.

Pani Wójt U. Ciężka powiedziała, że na jednym z dalszych etapów jest możliwość oprotestowania,  wniesienia uwag,  konsultacji społecznych a w tej chwili nie jest to jeszcze ten etap. Podejmowana  uchwała mówi o tym, czy w ogóle chcemy się podjąć zmianę studium i w tym momencie w szczegóły nie wchodzimy.  

Radny P. Dymecki - dlatego ja się nie pytam jakie są zapisy planów dla poszczególnych terenów tylko jakie są zakresy na których będą podejmowane zmiany,  tak więc jest to zasadnicza różnica.

Pani Wójt U. Ciężka powiedziała, że na pewno jeśli chodzi o pierwsze pytanie czy komuś nie będziemy musieli wypłacać odszkodowań na razie jest to realizowane na podstawie wniosków mieszkańców,  którzy chcieli zmiany tego studium.

Radny P. Dymecki - jeżeli chodzi o wnioski chciałbym się odnieść do obszaru Korytowa,  gdzie podczas ubiegłorocznej procedury, w chwil składania wniosków i uwag do studium wpłynął łączny wniosek od wielu mieszkańców o niewprowadzanie zmian w tym studium. Dlatego chciałby złożyć formalny wniosek o wyłączenie z opracowania tego studium terenów Korytowa wzdłuż drogi nr 50, zgodnie z wnioskiem mieszkańców złożony po wyłożeniu konkretnego studium, które miało miejsce w lipcu ubiegłego roku.

Z-ca Wójta A. Jankowski – poinformował, że jeżeli chodzi o załącznik graficzny został on  przedłożony Radnym, Urząd dysponuje mapą studium na której są zaznaczone  zmieniane zakresy. Granice są jasno określone. Natomiast szczegóły czy ta granica przebiega przez konkretną działkę, dokładnie kilka metrów w jedną czy w drugą stronę, to wszystko będzie opracowywane na etapie dalszym przygotowania dokumentu. Mamy nadzieję, że te zakresy, które Państwo Radni widzą zaznaczone przerywaną linią zieloną są na tyle czytelne, żeby nie budziły wątpliwości. Na dokumencie studium, które obejmuje cały obszar Gminy, nie jest możliwe szczegółowo, co do metra wskazać granicy opracowania. Zakres szczegółowy będzie opracowany na dalszym etapie. Dodał, że do obszarów, które były przedstawiane, prezentowane przez niego na poprzednich komisjach nie było pytań  i zakres tego studium, został pozytywnie zaopiniowany większością głosów. Ten sam projekt uchwały jest przedstawiony na obecnej sesji, i w tej chwili nie widzi możliwości wyłączenia terenów czy zmiany granic, dlatego też poprosił panią Przewodniczącą RG o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Przewodnicząca RG G. Górka powiedziała, że jest to trudny temat, w związku z tym prosi o  5 minut przerwy.  

Po przerwie Zastępca Wójta A. Jankowski w uzupełnieniu wypowiedzi wcześniejszej, odnosząc się do wypowiedzi Radnego P. Dymeckiego podkreślił, że zakres obszarowy zmiany studium był Radnym przedstawiany na komisach, na których nie było uwag co do ostrości granic i numerów działek. Była możliwość omówienia szczegółowego i zgłaszania uwag.  Jeśli chodzi o numery ewidencyjne działek, to Urząd dysponuje takimi informacjami, ale nie jest to przedmiot i część składowa załącznika graficznego projektu uchwały. Nie jest możliwe aby w projekcie uchwały wymienić wszystkie numery działek, w tak szerokim obszarze. Obszar Korytowa jest zawarty od dawna w projekcie uchwały i o jego wyłączeniu nie było mowy na komisjach.  Wniosek o  wyłączenie tego obszaru pojawił się na dzisiejszej Sesji RG. Dodał, że projekt uchwały w przedłożonej wersji został pozytywnie zaopiniowany przez komisje, na których nie było wniosku o wyłączenie Korytowa ani zmiany granic, które są na załączniku graficznym. Dodał, że takie działanie spowoduje koleje opóźnienia w przyjęciu dokumentu dotyczącego studium.

Radny P. Dymecki – powiedział, że Pan Wójt  powtórzył, że radni mieli przedstawiony, omówiony temat, i że wszyscy wszystko wiedzą,  jednak zwrócić uwagę, że na styczniowej komisji był przedstawiony ogół terenów, które będą podlegały zmianie ale jednocześnie do tego nie było prezentacji jak i nie było mowy o konkretnych obszarach włącznie z podaniem numerów działek do których jest wnioskowana zmiana. Radni wypowiedzieli się czy są za przystąpieniem do zmiany studium czy nie. Ostatnie zmiany wprowadzone tydzień temu, nie dały możliwości, i informacji na temat  konkretnych terenów, dla trzech nowych obszarów.  Tak więc trudno powiedzieć, że jedynym załącznikiem jaki jest to ogólny plan zagospodarowania,  jest to skala 1: 26.000, albo mniejsza, po wydrukowaniu trudno ją zeskalować. Odniesienie się do tego, że możemy sobie coś zwiększyć na komputerze, czy zmniejszyć to nadal trzeba się domyślać po drogach, po ciekach wodnych ale nie można dokładnie stwierdzić które miejsca ulegają zmianie. Odnośnie  obszaru Kortowa uważa, że  sami mieszkańcy się wypowiedzieli i to blisko rok temu, że nie są zainteresowani tą zmianą. O czym osoby przygotowujące ten projekt doskonale wiedzieli, ponieważ do tych uwag się ustosunkowywali, tak jak do wszystkich składanych uwag czy to planu studium, czy to planów miejscowych, gdzie po prostu tych uwag mieszkańców się nie uwzględnia. Odnosząc się do słów, które przekazała podczas komisji pani projektant, która przygotowywała poprzednie nieudane studium,  cyt.: Państwo Radni zagłosowaliście do zmiany studium. Nie było wtedy żadnych uwag, więc dlaczego teraz na etapie wyłożenia macie jakiekolwiek uwagi dlaczego składacie uwagi, przecież można było to robić wcześniej. Dodał, że na etapie przystąpienia mówimy o wszystkich nieprawidłowościach,  które zauważamy, o tym że nie mamy dokładnego terenu, który będzie tym studium objęty.  Nie wiemy na chwilę obecną, jakie będą te zmiany wprowadzane,  jakie są proponowane zmiany, bo o ile w styczniu jeszcze wiedzieliśmy, że teren w Radziejowicach będzie to pod przyszły cmentarz, o tyle po ostatniej komisji już tej wiedzy nie mamy. Tak naprawdę mamy informację, że jest inny pomysł na ten teren, jaki?, czy ktoś z Państwa wie co w tym momencie tam będzie proponowane, jaka będzie ta zmiana, czy dopiero się dowiemy na wyłożeniu i w tym momencie nie będziemy mogli już zwrócić tam żadnej uwagi do tego. Właściwie można by było o tych planach, o tych dyskusjach, często pustych, bo my dyskutujemy a potem i tak jest robione to co się chce. Następnie odczytał fragment z uchwalonego studium „to jest cel opracowania tego studium, między innymi głównym celem opracowania tego studium jest poprawa życia mieszkańców gminy”.

            Przewodnicząca RG. G. Górka poprosiła o przerwę  i powrócenie do wypowiedzi później, w związku z obecnością gościa specjalnego, jakim był Pan Maciej Małecki -  Poseł na Sejm RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

            Pani Wójt U. Ciężka powitała gościa informując, że jego przybycie łączy się z obchodami „Dnia Samorządowca”.  

Pan Poseł Maciej Małecki – poinformował, że w dniu dzisiejszym pan Premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki programu inwestycyjnego Polski Ład. Zakomunikował zebranym, że Jego rząd przekazuje Gminie Radziejowice dofinansowanie w wysokości 6.802.667 zł. na trzy inwestycje:

1. Przebudowa drogi gminnej – lokalnej w ciągu ulic: Sienkiewicza i Alei Lipowej w miejscowościach: Radziejowice, Radziejowice-Parcel i Kuranów.

2. Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Krze Duże, na odcinku ul. Alternatywy w m. Kamionka do drogi serwisowej przy S8.

3. Przebudowa mostu na rzece Okrzesza w miejscowości Krzyżówka, w ciągu drogi gminnej, ulicy Młynarskiej.

Następne symboliczny czek został przekazany władzom Samorządowym Gminy Radziejowice.   Radni przyjęli oklaskami informację Pana Ministra.

Pani Wójt U. Ciężka podziękowała serdecznie Panu Ministrowi za tak owocną współpracę z Gminą Radziejowice.

Przewodnicząca RG G. Górka ogłosiła pół godziny przerwy w obradach.

Przewodnicząca RG G. Górka zaproponowała aby radny P. Dymecki dokończył swoją wcześniejszą wypowiedź.

Radny P. Dymecki – przedstawił  cel opracowania studium, i stwierdził, że dla ogólnych, wyższych celów, można by odnaleźć plusy, które z tego będą wynikały, gdyby nie to, że w terenach bezpośrednio sąsiadujących od lat mamy duży obszar przeznaczony pod takie zagospodarowanie terenu. Wystarczyłoby zadbać o infrastrukturę i tereny są pod to przeznaczone, nie kolidujące z mieszkańcami, niewchodzące i nie zmieniające obecnego układu,  terenów bardzo atrakcyjnych pod względem środowiskowym bo to są tereny, blisko zalewu.  Następnie odniósł się jeszcze raz do  słów Pana A. Jankowskiego,  który podkreślił w swojej ostatniej wypowiedzi, że jest bardzo zdziwiony, że podczas poprzedniej komisji nikt nie zgłaszał uwag. Wiele uwag było wnoszonych, do niemalże każdego obszaru, który był omawiany były zgłaszane jakieś uwagi i były prośby o wyjaśnienie.  Czy zostały one w jakikolwiek sposób uwzględnione,  nie zauważył tych zmian. Stwierdził, że nie wszystkie zaproponowane zmiany będą dla wszystkich korzystne, a na późniejszym etapie może się okazać, że już nie można ingerować w te ustalenia, które będą podejmowane już poza nami,  ponieważ będą one tylko pomiędzy przedstawicielami gminy, a projektantami.

Zastępca Wójta A. Jankowski powiedział, że nie zgadza się z wypowiedzią Pana Radnego,  odnośnie tego, że Radni nie będą mieli wpływu na dalsze prace projektowe,  jeżeli chodzi o kierunki zagospodarowania.  Również nie zgadza się z tym, że obszary, które zostały wprowadzone podczas ostatniej komisji, nie zostały omówione, ponieważ przedstawiał je osobiście szczegółowo na komisji. Materiały były wysłane do Radnych tydzień przed komisją. Na komisji Pan Radny nie miał wątpliwości, które pojawiły się w dniu dzisiejszym. Dodał, że, cele studium są spójne z polityką przestrzenną i strategią rozwoju gminy, która jest w trakcie opracowywania.  Jeżeli chodzi o dochody gminy, poprawę warunków życia mieszkańców,  poprawę infrastruktury, to bez zmiany studium, bez zmiany planów miejscowych,  nie będzie to łatwe do zrealizowania,  ponieważ  w gminie Radziejowice na dzień dzisiejszy jest niewiele terenów inwestycyjnych. Jeśli chodzi o miejscowość Korytów pamiętamy głosy mieszkańców,  którzy byli niezadowoleni,  i wyrazili sprzeciw wobec propozycji zmiany studium w  zeszłym roku.  Należy jednak zauważyć, że są również wnioski przedsiębiorców i właścicieli gruntów.  Przez Korytów kilka lat temu przebiegała droga krajowa, miejscowość ta jest bardzo dobrze skomunikowana, położona w bezpośredniej, bliskości dużego ośrodka miejskiego jakim jest Żyrardów.  Nie skorzystanie z tego obszaru,  jako obszaru potencjalnie korzystnego w zakresie rozwoju usług,  byłoby wielkim błędem i pozbawieniem wpływu zarówno, jeżeli chodzi o dochody związane z podatkiem od nieruchomości,  jak i od działalności gospodarczej.  Spotkania i rozmowy na temat studium trwają od ok. 2 lat. W związku z powyższym nie widzi potrzeby wstrzymania prac i  działań związanych z podjęciem powyższej  uchwały. W ciągu najbliższych tygodni, w trakcie prac nad projektem studium,  państwo Radni będą mogli się wypowiadać i każdą kolejną kwestię będzie można wspólnie przedyskutować, ustalając dalsze kierunki działania.

Pani Wójt U. Ciężka podkreśliła, że uchwały podejmuje cała Rada Gminy i stwierdziła, że większość Radnych odczuwa potrzebę przeznaczania terenów inwestycyjnych,  a jeżeli tak nie jest, to każdy wyrazi swoje zdanie podczas głosowania.

Przewodnicząca RG. G. Górka podziękowała za wyjaśnienia i poprosiła pana Pawła Dymeckiego o sformułowanie wniosku formalnego

Radny P. Dymecki powiedział, że wniosek formalny dotyczył wyłączenia z opracowania studium, terenów w Korytowie, zlokalizowanych  przy drodze dawnej pięćdziesiątce, ze względu na wnioski mieszkańców, składane podczas procedury, po wyłożeniu projektu studium w lipcu ubiegłego roku.

Przewodnicząca RG. G. Górka – zaproponowała głosowanie wniosku radnego P. Dymeckiego o wyłączenie z opracowania terenów przy byłej drodze krajowej nr 50 w miejscowości Korytów A.

Przewodnicząca RG G. Górka poddała pod głosowanie wniosek Radnego                      P. Dymeckiego.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 3 głosami ”za” (E. Stępie n, J. Leczkowska, P. Dymecki

- 9 głosami ”wstrzymującymi się” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka,                 M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak).

wniosek odrzucono

Przewodnicząca RG G. Górka poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego  gminy Radziejowice.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 9 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak)

- 3 głosami „przeciw” ( J. Leczkowska, P. Dymecki, E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/360/2022 w załączeniu)

Punkt 11.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu Strategii Rozwoju Gminy Radziejowice na lata 2023-2030, w tym trybu konsultacji, o których mowa w art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Zastępca Wójta A. Jankowski powiedział, że opracowanie strategii rozwoju gminy wynika z ustawy o samorządzie gminnym. Jest to Strategia rozwoju na lata 2023-2030. W/w strategia jest planem osiągnięcia długofalowych zamierzeń, implikując przejście ze stanu istniejącego do pożądanego, wyrażonego w wizji rozwoju i stanowi najważniejszy dokument przygotowywany przez samorząd gminny, który określa priorytety i cele rozwoju społeczno-gospodarczego danej jednostki. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminny, rada gminy, w drodze uchwały, określa szczegółowy tryb i harmonogram opracowania projektu strategii rozwoju gminy, w tym tryb konsultacji, o których mowa w art. 6 ust.3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Dodał, że rozpoczął się proces ankietyzacji  i przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami w formie online i papierowej w siedzibie Urzędu.

Pani Wójt U. Ciężka dodała, że ankiety są anonimowe i każdy może się wypowiedzieć w dowolny sposób.  

Zastępca Wójta A. Jankowski powiedział, że Opracowanie projektu strategii rozwoju zostanie poprzedzone przeprowadzeniem diagnozy strategicznej, w tym: diagnozy sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej gminy, z uwzględnieniem obszarów funkcjonalnych.

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka zapytała czy są uwagi do projektu uchwały, Uwag nie zgłoszono, więc poddała go pod głosowanie.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 12 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak, J. Leczkowska, P. Dymecki, E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/361/2022 w załączeniu)

Punkt 12.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad przyznawania uczniom stypendium Wójta Gminy Radziejowice za wyniki w nauce w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży.

Dyr. GCO B. Kalina omówiła powyższy projekt uchwały wraz uzasadnieniem, w którym  § 4 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

„2)  w drugim semestrze roku szkolnego, w wysokości:

       a) 150,00 zł dla uczniów klas IV-VI,

       b) 200,00 zł dla uczniów klas VII-VIII”.

Przewidywana wypłata stypendiów i nagród według proponowanych zapisów regulaminu mieści się w wysokości planu finansowego ustalonego na bieżący rok budżetowy. Nowe zasady przyznawania stypendiów za wyniki w nauce będą ulepszonym narzędziem motywującym i w wyższym stopniu przyczynią się do budowania pozytywnych wzorców wśród społeczności uczniowskiej oraz zachęcą uczniów do podnoszenia wyników w nauce.

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka zapytała czy są uwagi do projektu uchwały, Uwag nie zgłoszono, więc poddała go pod głosowanie.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 12 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak, J. Leczkowska, P. Dymecki, E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/362/2022 w załączeniu)

Punkt 13.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie oceny zasobów pomocy społecznej.

Kierownik GOPS M. Karpiniuk omówiła projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.

Stosownie do ustawy o pomocy społecznej. Gmina, powiat i samorząd województwa przygotowują co roku ocenę zasobów pomocy społecznej w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej. W związku z tym został przygotowany i przekazany Radnym na koniec kwietnia powyższy dokument. Zasoby, obejmują w szczególności infrastrukturę, kadrę, organizacje pozarządowe i nakłady finansowe na zadania pomocy społecznej bez względu na podmiot je finansujący i realizujący. Ocena, obejmuje osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej, rodzaje ich problemów oraz ich rozkład ilościowy. Najważniejsze zadania GOPS w 2021 roku zostały opracowane w oparciu o ustawę o pomocy społecznej ustawę o świadczeniach rodzinnych i świadczeniach wychowawczych.

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka zapytała czy są uwagi do projektu uchwały, Uwag nie zgłoszono, więc poddała go pod głosowanie.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 12 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak, J. Leczkowska, P. Dymecki, E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/363/2022 w załączeniu)

Punkt. 14.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody drzewa uznanego za pomnik przyrody.

Kierownik H. Kaniewska poinformowała, że w lutym br. do Urzędu Gminy Radziejowice wpłynęło pismo od właściciela nieruchomości położonej w m. Adamów-Wieś, w którym poinformował, że na terenie działki stwierdził wykrot jesionu wyniosłego, będącego pomnikiem przyrody. Wójt Gminy Radziejowice po przeanalizowaniu zgłoszenia, stwierdził, że jesion ten został ujęty pod poz. 50 załącznika do Rozporządzenia Nr 26 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 lipca 2009r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody położonych na terenie powiatu żyrardowskiego. Zniesienie formy ochrony przyrody, następuje poprzez podjęcie właściwej uchwały przez Radę Gminy. Projekty uchwały w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody został uzgodniony z RDOŚ w Warszawie. Wykrot pomnika przyrody spowodował, że utraciło ono swoje walory wizualne, przyrodnicze i krajobrazowe. Biorąc powyższe pod uwagę, podjęcie przez Radę Gminy Radziejowice uchwały w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody z ww. drzewa jest zasadne.

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka zapytała czy są uwagi do projektu uchwały, Uwag nie zgłoszono, więc poddała go pod głosowanie.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 12 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak, J. Leczkowska, P. Dymecki, E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/364/2022 w załączeniu)

Punkt 15.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z obszaru Gminy Radziejowice na lata 2021-2032.

Kierownik H. Kaniewska poinformowała, że program usuwania wyrobów zawierających azbest z obszaru Gminy Radziejowice na lata 2021-2032 został szczegółowo przedstawiony na posiedzeniu wspólnym komisji. Dokument ten został opracowany zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie środowiska.  Został zwolniony z przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przez RDOŚ i PWIS  w Warszawie. Był również poddany konsultacjom społecznym, w terminie od 22 kwietnia – do 12 maja br. i  we wskazanym terminie nie wpłynęły uwagi ani wnioski. Dokument ten będzie analizowany i monitorowany poprzez coroczne usuwanie azbestu, który został zinwentaryzowany na posesjach znajdujących się  na terenie gminy Radziejowice.

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka zapytała czy są uwagi do projektu uchwały, Uwag nie zgłoszono, więc poddała go pod głosowanie.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 12 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak, J. Leczkowska, P. Dymecki, E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/365/2022 w załączeniu)

Punkt 16.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia stawki opłaty za pojemnik lub worek o określonej pojemności, przeznaczony do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości.

Kierownik H. Kaniewska poinformowała, że stosownie do zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach uchwały, które zostały podjęte, dotyczące stawek za pojemniki worki określonej pojemności, przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości zachowują moc do dnia wejścia w życie nowej uchwały podjętej na podstawie zmienionej ustawy, ale nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2022 roku. Uchwała taka została podjęta wcześniej przez Radę Gminy 30 listopada 2020 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy teraz podjąć nową uchwałę. W przypadku nieruchomości na której nie zamieszkują mieszkańcy, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn zadeklarowanej liczby pojemników lub worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości, oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami. Rada Gminy ustala stawki opłat w wysokości nie wyższej niż 1,3% , przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę, ogółem za pojemnik lub worek o pojemności 120 l przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości.  Za pojemniki lub worki o mniejszej lub większej pojemności stawki opłat ustala się w wysokości proporcjonalnej do ich pojemności. Stawki te obowiązują, dotyczą nieruchomości niezamieszkałych, na których prowadzony jest określony rodzaj działalności gospodarczej. Konkretnie chodzi o budynki szkół,  przedszkoli i nasze budynki komunalne.  Proponujemy stawkę w maksymalnej wysokości czyli 26,81 zł za pojemnik o pojemności 120 l.  Natomiast pozostałe pojemności są policzone proporcjonalnie zgodnie z obowiązującymi przepisami.  W przypadku kiedy stwierdzimy, że odpady nie są segregowane wtedy stawka podatku podlega dwukrotne mu podwyższeniu i będzie ono wynosiła 53,62 zł. za pojemnik.

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka zapytała czy są uwagi do projektu uchwały, Uwag nie zgłoszono, więc poddała go pod głosowanie.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 12 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak, J. Leczkowska, P. Dymecki, E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/366/2022 w załączeniu)

Punkt 17.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Radziejowice.

Pracownik UG J. Klimaszewska odczytała projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Radziejowice.

Ustala się wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Radziejowice z tytułu uczestnictwa:

1) w działaniu ratowniczym lub akcji ratowniczej – w kwocie 18,00 złotych za każdą rozpoczętą godzinę od zgłoszenia wyjazdu z jednostki ochotniczej straży pożarnej;

2) w szkoleniu lub ćwiczeniu – w kwocie 6,00 złotych za każdą rozpoczętą godzinę od zgłoszenia wyjazdu z jednostki ochotniczej straży pożarnej.

Do Przewodniczącej Rady Gminy wpłynął wniosek Zarządu Gminnego Ochotniczej Straży Ochotniczej Straży Pożarnych o podniesieniu wysokości stawki jeżeli chodzi o działania ratownicze do 24 zł jeżeli chodzi o szkolenie ćwiczenie do 12 zł i należy rozważyć jakie stawki przyjąć,  dyskusja była prowadzona również na komisjach w tej sprawie.

            Przewodnicząca RG G. Górka odczytała wniosek Zarządu Gminnego Ochotniczej Straży Ochotniczej Straży Pożarnych o podniesieniu wysokości stawek. Wniosek dotyczy ustalenia ekwiwalentu pieniężnego w wysokości 24 zł. za każdą rozpoczętą godzinę udziału strażaków ratowników OSP w działaniu ratowniczym, akcji  ratowniczej oraz 12 zł za udział w ćwiczeniach , wyjazdach gospodarczych. (wniosek w załączeniu)

Dodała, że  na posiedzeniu komisji  była dyskusja w sprawie wysokości ekwiwalentu i zostało zadane pytanie jaki to będzie skutek finansowy, jeżeli zostanie ustalona stawka 24 zł i 12 zł.

Pracownik UG J. Klimaszewska powiedziała, że w kwietniu wypłaciliśmy ekwiwalent za pierwszy kwartał w starych stawek, a w związku z wejściem uchwały od dnia 1 stycznia czyli z mocą wsteczną będziemy zobligowani do wypłacenia wyrównania za ekwiwalent za pierwszy kwartał. W związku z tym że zmieni się sposób naliczania tzn.  do tej pory było liczone za każdą minutę działania,  a teraz będziemy naliczać za każdą rozpoczętą godzinę czyli nawet jak wyjazd trwa 10 minut to i tak będziemy to liczyć jako godzinę.  W tej chwili za pierwszy kwartał będziemy zobligowani dopłacić różnice w wysokości 10.490 zł. Biorąc pod uwagę rok 2021 i licząc,  że wyjazdów tak jak w zeszłym roku było (około 1.500 godzin) różnicy wyjazdach byłoby ok. 9.000 zł. Jeżeli chodzi o ćwiczenia i  szkolenia zmiana wysokości stawki jest o 100% , bo będzie to  zmiana z 6 zł.  na 12 zł . Czyli biorąc pod uwagę , że w zeszłym roku zapłaciliśmy za szkolenia, czy za działania gospodarcze 2.500 zł., to w tym roku będziemy zobligowani do zapłacenia kwoty 5.000 zł. Trudno jest jednak stwierdzić i przewidzieć ile będzie działań w bieżącym roku.

Przewodnicząca  RG G. Górka zaproponowała głosowanie w sprawie wniosku Zarządu Gminnego Ochotniczej Straży Ochotniczej Straży Pożarnych i ustalenia ekwiwalentu pieniężnego w wysokości 24 zł. za każdą rozpoczętą godzinę udziału strażaków ratowników OSP w działaniu ratowniczym, akcji  ratowniczej oraz 12 zł za udział w ćwiczeniach , wyjazdach gospodarczych.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 10 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, J. Leczkowska, E. Stępień)

- 1 głosem „przeciw” (U. Matusiak)

- 1 głosem „wstrzymującym się” (P. Dymecki)

Wniosek przyjęto

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka przestawiła projekt uchwały w której ustala się wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Radziejowice z tytułu uczestnictwa:

1) w działaniu ratowniczym lub akcji ratowniczej – w kwocie 24,00 złotych za każdą rozpoczętą godzinę od zgłoszenia wyjazdu z jednostki ochotniczej straży pożarnej;

2) w szkoleniu lub ćwiczeniu – w kwocie 12,00 złotych za każdą rozpoczętą godzinę od zgłoszenia wyjazdu z jednostki ochotniczej straży pożarnej.

Przewodnicząca RG G. Górka poddała go pod głosowanie w/w projekt uchwały.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 12 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak, J. Leczkowska, P. Dymecki, E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/367/2022 w załączeniu)

Punkt 18.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania w Gminie Radziejowice  ,,Posiłek w szkole i w domu”.

            Kierownik GOPS M. Karpiniuk poinformowała, że  2018 roku Rada Gminy podjęła uchwałę przyjmując Program osłonowy w zakresie dożywiania w gminie  Radziejowice „Posiłek w szkole i w domu na lata 2019-2023”. W  tym programie należy  dokonać zmiany, gdyż w poprzednim zapisie koordynatorem programu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Radziejowicach, w aktualnej wersji programu koordynatorem programu na szczeblu Gminy Radziejowice jest Wójt Gminy. Pozostałe zapisy pozostają bez zmian.

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka zapytała czy są uwagi do projektu uchwały, Uwag nie zgłoszono, więc poddała go pod głosowanie.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 12 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak, J. Leczkowska, P. Dymecki, E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/368/2022 w załączeniu)

 

Punkt 19.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulic (Okrężna, Dębowa, Żwirowa) w miejscowości Kuranów wraz z uzasadnieniem.

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka zapytała czy są uwagi do projektu uchwały, Uwag nie zgłoszono, więc poddała go pod głosowanie.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 12 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak, J. Leczkowska, P. Dymecki, E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/369/2022 w załączeniu)

Punkt 20.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie nadania nazwy „ul. Żurawie” w miejscowości Budy Józefowskie wraz z uzasadnieniem.                           

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka zapytała czy są uwagi do projektu uchwały, Uwag nie zgłoszono, więc poddała go pod głosowanie.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 12 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak, J. Leczkowska, P. Dymecki, E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/370/2022 w załączeniu)

Punkt 21.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych wraz z uzasadnieniem.

Radny M. Bielak poprosił o przybliżenie, jakich dróg dotyczy projekt uchwały.

Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła załącznik nr 1  do projekt uchwały.

 

Drogi położone na terenie Gminy Radziejowice zaliczane do kategorii dróg gminnych.

 

Lp.

Przebieg drogi

Numery działek drogowych

Powierzchnia      w ha

Obręb geodezyjny

1.

Tartak Brzózki od drogi powiatowej nr 4713W – do drogi wewnętrznej  dz. nr ew. 263/1 ul. Sienkiewicza

( obręb  Radziejowice)

 

253

246

 

 

0,32

1,7616

 

 

Tartak

Radziejowice

 

2

Radziejowice (obręb Radziejowice) od drogi powiatowej nr 4713W – do drogi S-8 (obręb Kuranów)

263/3

263/2

263/1

15

 

161/4

0,0786

0,0793

0,8017

1,55

 

0,41

 

Radziejowice

 

Radziejowice

Parcel,

Kuranów

3

Radziejowice Parcel                      ul. Akacjowa

21/6

0,37

Radziejowice Parcel

4

Kuklówka Zarzeczna                        ul. Jaktorowska

345/1

0,37

Kuklówka Zarzeczna

 

Następnie Przewodnicząca RG G. Górka zapytała czy są uwagi do projektu uchwały, Uwag nie zgłoszono, więc poddała go pod głosowanie.

W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:

- 11 głosami „za” (B. Michałowska, M. Leja, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, U. Matusiak, J. Leczkowska, P. Dymecki)

- 1 głosem „wstrzymującym się (E. Stępień)

Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr L/371/2022 w załączeniu)

 

Punkt 22.

 

            Przewodnicząca RG G. Górka poinformowała, że wpłynęła jedna interpelacja, na którą została udzielona odpowiedź i jest zamieszczona w BIP urzędu.

 

Punkt 23.

Spraw różnych nie zgłoszono.

 

Punkt. 24.

Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka zamknęła  L Sesję VIII kadencji Rady Gminy Radziejowice.

 

Protokołowała:                                                            Przewodniczący Rady Gminy Radziejowice

Anna Chadryś                                                                               Grażyna Górka

                                                                                                         

                                                                              

                                                                                             

Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 01 września 2022 11:09
Dokument wprowadzony do BIP przez: Sławomir Janicki
Ilość wyświetleń: 40
01 września 2022 11:09 (Sławomir Janicki) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Radziejowice dostępna w cyberprzestrzeni" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zatrzymaj banner przewijany