Sesja rozpoczęła się o godz. 1430 i trwała do godz. 1610.
Obecni na posiedzeniu radni oraz zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.
Punkt 1
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka otworzyła LIII Sesję Rady Gminy Radziejowice VIII kadencji i powitała Panią Wójt U. Ciężką, Zastępcę Wójta A. Jankowskiego, radnych, sołtysów i pracowników Urzędu Gminy.
Stwierdziła prawomocność obrad, gdyż na 14 radnych obecnych było 10 (nieobecni radni: Jolanta Leczkowska, Urszula Matusiak, Bogdan Kowalski, Paweł Dymecki)
Punkt 2
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka przedstawiła proponowany porządek obrad Sesji:
Następnie Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka przedstawiła wniosek P. Kierownik RDOŚ Hanny Kaniewskiej o zdjęcie z proponowanego porządku obrad Sesji punktów 11, 12, 13, ponieważ wymagane będzie ponowne zaopiniowanie uchwał przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żyrardowie.
Przewodnicząca RG Radziejowice Grażyna Górka poddała pod głosowanie wniosek o zdjęcie punktów 11, 12 i 13 z proponowanego porządku obrad Sesji RG.
W wyniku głosowania, przy obecności 10 Radnych: (Pan Tomasz Bucior – nie głosował przed zaprzysiężeniem.)
- 9 głosami ”za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, E. Stępień, G. Górka, M. Soból, M. Leja, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski)
Wniosek przyjęto
Następnie Przewodnicząca RG Radziejowice Grażyna Górka poddała pod głosowanie proponowany porządek obrad ze zmianami.
W wyniku głosowania, przy obecności 10 Radnych: (Pan Tomasz Bucior – nie głosował przed zaprzysiężeniem.)
- 9 głosami ”za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, E. Stępień, G. Górka, M. Soból, M. Leja, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski)
Porządek obrad ze zmianami zatwierdzono.
Punkt 3.
Zaprzysiężenie nowo wybranego Radnego Gminy Radziejowice.
Na Sesje RG przybyli Radni B. Kowalski, U. Matusiak (12 radnych)
Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Górka oddała głos Przewodniczącej Gminnej Komisji Wyborczej w Radziejowicach Pani Małgorzacie Strzemiecznej.
Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej w Radziejowicach Małgorzata Strzemieczna poinformowała, że Wojewoda Mazowiecki zarządzeniem z dnia 1 czerwca 2022 r. w sprawie wyborów uzupełniających do Rady Gminy Radziejowice opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego pod poz.6083 zarządził wybory uzupełniające do Rady Gminy Radziejowice w jednomandatowym okręgu wyborczym nr 4. Powołana Postanowieniem Komisarza Wyborczego w Płocku Gminna Komisja Wyborcza zarejestrowała 2 kandydatów na radnego
Pana Buciora Tomasza zgłoszony przez KWW KRZESKA SPRAWA
Pana Kruka Marka zgłoszony przez KWW DOŚWIADCZENIE I WIEDZA
Komisarz Wyborczy w Płocku obwieszczeniem z dnia 8 sierpnia podał do publicznej wiadomości wyniki wyborów uzupełniających do Rady Gminy Radziejowice przeprowadzonych w dniu 7 sierpnia 2022 r.
Wybory zarządzono w 1 okręgu wyborczym, w którym wybierano łącznie 1 radnego.
Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 242.
Karty do głosowania wydano 70 osobom.
W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 70 osób to jest 28,93% uprawnionych do głosowania.
Radnym został wybrany: ― BUCIOR Tomasz z listy nr 1 KWW KRZESKA SPRAWA.
Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Górka poinformowała, że przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radny składa ślubowanie. Ślubowanie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty radny powstaje i wypowiada słowo „ślubuję”.
Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg”.
Następnie Przewodnicząca Rady Gminy G. Górka odczytała treść roty:
„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.
Nowo wybrany radny Tomasz Bucior złożył ślubowanie, wypowiadając słowo „ślubuję”. „Tak mi dopomóż Bóg”.
Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Górka zwróciła się do Przewodniczącej Gminnej Komisji Wyborczej w Radziejowicach Pani Małgorzaty Strzemiecznej o wręczenie zaświadczenia nowo wybranemu radnemu.
Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej w Radziejowicach Małgorzata Strzemieczna wręczyła zaświadczenie nowo wybranemu radnemu składając gratulacje i życząc owocnej pracy na rzecz Gminy Radziejowice.
Pani Wójt U. Ciężka wraz z Zastępcą Wójta A. Jankowskim złożyli gratulacje nowo zaprzysiężonemu radnemu, życząc owocnej współpracy. Do gratulacji dołączyli również Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Górka wraz z Wiceprzewodniczącym RG M. Soból.
Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Górka zaproponowała aby dalsze głosowania odbyły się w sposób tradycyjny ze względu techniczno-organizacyjnych.
Punkt 4.
Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Górka poinformowała, że do protokołów z poprzednich Sesji RG Nr L/2022 i Nr LI/2022 nie wpłynęły uwagi, więc poddała je pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 Radnych:
- 12 głosami ”za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, E. Stępień, G. Górka, M. Soból, M. Leja, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, T. Bucior, U. Matusiak, B. Kowalski)
Protokoły Nr L/2022 i LI/ 2022 zatwierdzono
Punkt. 5.
Pani Wójta Urszula Ciężka przestawiła informację z pracy w okresie pomiędzy Sesjami, która dotyczyła m.in.:
1. Przeprowadzonych wyborów uzupełniających do Rady Gminy Radziejowice w dniu 07.08.2022r. w wyniku których Radnym został wybrany Pan Tomasz BUCIOR.
2. Informacji o Zarządzeniu wyborów uzupełniających do Rady Gminy Radziejowice na dzień 02.10.2022r. w okręgu nr 7 (m. Tartaku Brzózki)
3. Informacji, że Gmina Radziejowice pozyskała w br. grant w ramach Projektu „Cyfrowa Gmina” współfinansowanego przez Unie Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – reakcja UE na pandemie Covid-19.
Projekt ma na celu poszerzenie oferty usług cyfrowych dla mieszkańców i klientów zgodnie z obowiązującymi przepisami, i zapewnienie utrzymania ciągłości działania urzędu oraz podnoszenie poziomu bezpieczeństwa danych przetwarzanych w sposób cyfrowy. Staje się to coraz trudniejszym dla gminy zadaniem przede wszystkim ze względu na koszty finansowe związane z wdrożeniem i późniejszym utrzymaniem nowych systemów. W ramach dofinansowania Gmina Radziejowice uzyskała wsparcie w wysokości 99.993 zł., które ma zamiar przeznaczyć (zgodnie z celami projektu) na zakup systemów informatycznych oraz oprogramowania podnoszącego bezpieczeństwo informatyczne, a także na podniesienie kompetencji pracowników w zakresie bezpiecznego korzystania z udostępnionych rozwiązań informatycznych oraz świadomości występujących teraz i w przyszłości zagrożeń wynikających z rozwoju technologii informatycznych. Gmina Radziejowice chce zakupić m.in. system ochrony poczty e-mail zapewniający zapobieganie, wykrywanie i automatyczną reakcję na zagrożenia związane z pocztą e-mail kierowaną do Urzędu Gminy. Głównym zadaniem systemu będzie ochrona antyspamowa, ochrona przed phishingiem, złośliwym oprogramowaniem, ochrona przed zagrożeniami tzw. dnia zerowego, ochrona przed podszywaniem się oraz atakom typu Business Email Compromise (BEC).Kolejnym rozwiązaniem informatycznym, na które gmina zamierza przeznaczyć środki z uzyskanego grantu jest zintegrowany i centralnie zarządzany system umożliwiający wykonywanie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych z wszystkich stacji roboczych, baz danych, skrzynek pocztowych, a także serwerów fizycznych i wirtualnych. Część środków zostanie przeznaczona na rozszerzenie funkcjonalności używanych w chwili obecnej systemów. Chodzi m.in. o możliwość logowania i tzw. uwierzytelniania dwuetapowego z wykorzystaniem losowo generowanych tokenów, co wymagało będzie dokupienia dodatkowych licencji do już posiadanego oprogramowania. Na pilną potrzebę doposażenia gminy w sprzęt informatyczny - zwłaszcza mobilny – okazała się wspomniana na wstępie, trwająca kilkanaście miesięcy pandemia COVID-19 oraz obawy przed jej powrotem w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym. Na ponad 30 stanowisk pracy związanych z realizacją zadań na rzecz klientów gminy, urząd dysponuje jedynie sześcioma komputerami mobilnymi umożliwiającymi pracę zdalną, co potencjalnie przekłada się na zwiększenie poziomu ryzyka związanego z możliwością rozprzestrzenienia się zakażeń wirusem SARS-CoV-2, dlatego też w projekcie znalazły się również środki przeznaczone na zakup dodatkowych komputerów przenośnych. Ostatnim zadaniem, które zrealizowane zostanie dzięki przyznanym środkom finansowym jest objęcie pracowników szkoleniami w zakresie cyberbezpieczeństwa w tym: bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii informatycznych oraz zagrożeń związanych z rosnącą liczbą usług świadczonych drogą elektroniczną.
4. Informacji, że w wyniku ogłoszonego Zarządzeniem Wójta 32/2022 z dnia 19.05.2022 konkursu na stanowisko dyrektora Gminnego Przedszkola im. Jana Brzechwy w Radziejowicach, w wyznaczonym terminie tj. do 2 czerwca br. do Urzędu Gminy nie wpłynęły żadne oferty kandydatów, i procedura konkursowa nie była kontynuowana.
W wyniku zaistniałej sytuacji Pani Wójt zaproponowała kontynuację pełnienia funkcji dyrektora Pani Małgorzacie Wojnarowicz tj. obecnemu dyrektorowi Gminnego Przedszkola. Pani Małgorzata Wojnarowicz przez lata sprawowała funkcje kierowniczą w tej placówce i jest osobą przygotowaną merytorycznie do zarządzania placówką i posiada do tego odpowiednią wiedzę. Rada Pedagogiczna wydała pozytywną opinię dotyczącą Jej kandydatury na to stanowisko. W związku z powyższym Wójt Gminy w dniu 28.08.2022r. wydał Zarządzenie Nr 65/2022 w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora Gminnego Przedszkola im. Jana Brzechwy w Radziejowicach Pani Małgorzacie Wojnarowicz na okres od dnia 01 września 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2027 r.
5. Informacji o przedłużeniu powierzenia stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Kuklówce Radziejowickiej Pani Sylwii Marii Król, która objęła stanowisko dyrektora 26.07.2018r. do dnia 31.08.2022r. W okresie dotychczasowej pracy rzetelnie realizowała zadania związane z powierzonym Jej stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły. Kierowała działalnością szkoły oraz reprezentowała ją na zewnątrz. Organ prowadzący pozytywnie ocenił potencjał merytoryczny i pedagogiczny oraz zawodowe zaangażowanie Pani Dyrektor. Po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, która wypowiedziała się pozytywnie nt. przedłużenia powierzenia stanowiska dyrektora szkoły Pani Sylwii Marii Król, w dniu 28.07.2022r. Wójt Gminy zwróciła się do Mazowieckiego Kuratora Oświaty o wydanie opinii w tej sprawie. W dniu 04.08. br. Mazowiecki Kurator Oświaty pozytywnie zaopiniował wniosek. W związku z powyższym w dniu 26.08.2022r. Zarządzeniem Wójta Nr 64/2022 przedłużono powierzenie stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej w Kuklówce Radziejowickiej Pani Sylwii Marii Król na okres od 1 września 2022r. do dnia 31.08.2023r.
6. Podpisanej umowy z Wojewodą Mazowieckim na dotację w ramach programu rządowego „Aktywna Tablica” w 2022r. Przydzielona została kwota wsparcia w wysokości 35.000 zł. na Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Korytowie A.
7. Planowanego otwarcia boiska przy Szkole Podstawowej w Radziejowicach na początku października br.
8. Ogłoszenia o przetargu na zbycie prawa własności nieruchomości położonej w obrębie Kuklówka Radziejowicka w m. Kuklówka Radziejowicka. Przetarg odbędzie się w dniu 13.09.2022r.o godz. 12.00 w siedzibie Urzędu Gminy w Radziejowicach. Wadium należy wpłacić do dnia 07.09.2022r. Szczegółowe informacje nt. przetargu są dostępne na stronie internetowej urzędu. Drugi przetarg odbędzie się 14.09.2022r. o godzinie 10.00 w siedzibie Urzędu, trzeci przetarg w dniu 15.09.2022r. o godz. 10.00 w siedzibie Urzędu.
8. Postanowienia Sądu Rejonowego w Żyrardowie o nabyciu przez Gminę Radziejowice w drodze zasiedzenia 12 działek położonych w m. Korytów A, oznaczonych w ewidencji gruntu jako drogi publicznej dla której nie prowadzona jest księga wieczysta.
9. Zawiadomienia Wojewody Mazowieckiego o nabyciu przez Gminę Radziejowice nieodpłatnie własności nieruchomości Skarbu Państwa położonej w m. Kuranów, oznaczonej w ewidencji gruntów w obrębie ewid. Kuranów jako działka ewidencyjna nr 161/4, działki o nr 46 w obrębie ewidencyjnym Pieńki Radziejowickie, dz. nr. ewid. 21, 87, 88, 98, 133, 161, 162 położonych w m. Krzyżówka, dz. nr. ewid. 141, 231/1, 247/1 położonych w m. Nowe Budy,
10. Podpisanych umowach z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego na realizację 3 działań na terenie Gminy Radziejowice:
1. Remont dwóch pomieszczeń gospodarczych/magazynów na sprzęt ratowniczy/ w strażnicy OSP Radziejowice – wysokość dofinansowania 30.000,00 zł;
2. Zakup wyposażenia do utrzymania umundurowania bojowego w OSP Korytów: Pralka przemysłowa, Suszarka przemysłowa, Szafa do suszenia odzieży (umundurowania bojowego) – wysokość dofinansowania 7.995,00 zł;
3. Modernizacja ul. Polnej w miejscowości Korytów - wysokość dofinansowania 154.000,00 zł. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Gmina Radziejowice otrzymała dofinansowanie w kwocie 191.995,00 zł.
11. Informacji, że w związku z nieotrzymaniem dofinasowania do wniosku składanego w PROW na przebudowę ul. Akacjowej w m. Radziejowice-Parcel, został złożony ponownie wniosek o dofinansowanie tego zadania do Wojewody Mazowieckiego, w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
12. Podpisanej umowy na roboty budowlane z firmą EFEKT na realizacje zadania pn. „Modernizacja nawierzchni drogi gminnej w miejscowości Stare Budy Radziejowskie” Termin realizacji umowy 30.09.2022r.
13. Informacji z otwarcia ofert w postepowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn. Modernizacja nawierzchni drogi lokalnej ul. Polnej w m. Korytów” – trwa weryfikacja najkorzystniejszej oferty czy firma spełnia warunki postępowania.
14. Podpisanej umowy na roboty budowlane z firmą ROBOKOP na wykonanie zamówienia publicznego pn. „Remont pobocza wzdłuż drogi asfaltowej w m. Stare Budy Radziejowskie”. Remont drogi został już wykonany.
15. Podpisanej umowy na roboty budowlane i wykonanie zamówienia publicznego pn. „Modernizacja nawierzchni drogi ul. Jutrzenki w m. Budy Józefowskie”. Termin realizacji do 31.10.2022r.
16. Zrealizowanego projektu wykonawczego na rozbudowę oświetlenia w ul. Pogodnej w Chrobotach, (zadanie częściowo realizowane z funduszu sołeckiego).
17. Podpisanej umowy na realizację zadania pn. „Dostawa i montaż kompletnych lamp solarnych ulicznych na słupie stalowym ocynkowanym – 19 szt., w celu oświetlenia dróg gminnych w Gminie Radziejowice. Termin wykonania do 30.09.2022r. Koszt jednej lampy wynosi 7.995 zł.
18. Podpisanej umowy z Wojewodą Mazowieckim o udzielenie dotacji celowej z budżetu państwa na realizację zadania pn. Zakup masztu i flagi oraz ich instalacja w msc. Radziejowice w ramach Projektu „Pod Biało-czerwoną” w wysokości 5.000 zł. tj. 100% kosztów kwalifikowanych.
19. Podpisanej umowy z firmą ARBOR sp. z o.o. na realizację zadania pn. „Zakup, dostawa i wykonanie nasadzeń drzew na terenie Gminy Radziejowice”. Termin realizacji do 30.09.2022r.
20. Wydanej ulotki w sprawie dodatku węglowego, która była rozdawana przez pracowników UG, mieszkańcom podczas Święta Chleba w Radziejowicach. Ulotka jest również dostępna na stronie internetowej Urzędu.
21. Informacji, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Żyrardowie wydał decyzję o udzielenie Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Żyrardowie pozwolenia na użytkowanie inwestycji polegającej na rekultywacji składowiska odpadów „Słabomierz-Krzyżówka zlokalizowanego na nieruchomości ozn. nr ewid. działek położonych w m. Krzyżówka (obręb ewid. Krzyżówka), jest to odbiór końcowy. W dniu 13.07.2022r. w trakcie obowiązkowej kontroli stwierdzono, że objęta przez inwestora wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie inwestycja została zrealizowana w pełnym zakresie objętym wnioskiem, zgodnie z warunkami udzielonego pozwolenia na budowę i dokumentacją projektową (zatwierdzonymi projektami budowlanymi zamiennymi). Teren budowy został doprowadzony do należytego stanu i porządku. Inwestor dołączył wymagane prawem dokumenty, w tym oświadczenie o braku sprzeciwu lub uwag do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Straży Pożarnej, a zgodnie ze złożonym oświadczeniem w/w organy nie zgłosiły sprzeciwu lub uwag. Rekultywacja jest zakończona i wchodzi w fazę monitoringu.
22. W związku z obwieszczeniem Burmistrza Mszczonowa zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie i prowadzeniu punktu tymczasowego magazynowania oraz przeładunku odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów w Mszczonowie na dz. nr. ewid. 128/5. Gmina Radziejowice zwróciła się z wnioskiem do Burmistrza Mszczonowa o dopuszczenie do udziału w postępowaniu administracyjnym, ponieważ część działki o nr ew. 261, położonej w m. Kuranów, gm. Radziejowice i należącej do Gminy Radziejowice, znajduje się w obszarze znajdującym się w odległości 100 m od granic terenu planowanego ww. przedsięwzięcia. Wobec powyższego Gmina Radziejowice jest stroną postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie i prowadzeniu punktu tymczasowego magazynowania oraz przeładunku odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów w Mszczonowie na dz. ew. nr 128/5”. Jednocześnie Burmistrz Mszczonowa zawiadamia, że wystąpiono do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żyrardowie, Państwowego Gospodarstwa Wodnego, Wody Polskie, Dyrektora Zarządu Zlewni w Łowiczu, z prośbą o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania w/w przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu planowanej inwestycji.
Do dnia dzisiejszego opinie nie zostały wydane, Gmina Radziejowice monitoruje sprawę na bieżąco.
23. Podpisanej umowy na realizację zadania pn. „Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Radziejowice – etap II”. Na realizację powyższego zadania Gmina Radziejowice uzyskała dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 2.460.000 zł.
24. Podpisanej umowy na projektowanie odcinków sieci wodociągowej z uzyskaniem prawomocnych pozwoleń na budowę do 15.11.2022r. Zakres projektowania obejmuje miejscowości Benenard ul. Rysia, Adamów-Parcel ul. Wrzosowa, Radziejowice ul. Polnych Maków, Zboiska ul. Wspólna, Radziejowice „Do Lasu”. Łącznie 1320 mb. sieci wodociągowych.
W zakresie projektowania odcinków sieci kanalizacyjnej wykonano dokumentację projektową brakujących urządzeń sieci kanalizacji sanitarnej w gm. Radziejowice m.in.: Tartak Brzózki ul. Polna, Korytowie A ul. Malinowa. W lipcu br. został przygotowany wniosek o wszczęcie postępowania na roboty budowlane.
25. Podpisanej umowy na roboty budowlane z firmą ADA-LIGHT na wykonanie zadania pn. „Budowa placu integracji społeczno-kulturowej w Korytowie A”. Termin wykonania 5 miesięcy od podpisania umowy tj. od dnia 08.07.2022r.
Pani Wójt U. Ciężka złożyła podziękowania za organizację wakacji dla dzieci szkół podstawowych przez GCK „Powozownia” oraz za zaangażowanie w organizację tegorocznego Święta Chleba w Radziejowicach. Następnie poinformowała, że Zarządzeniem Nr 63/2022 z dnia 24.08.2022r. zwołała zebranie wiejskie w celu wyboru sołtysa wsi Tartak Brzózki na dzień 31.08.2022r. (środa) o godzinie 17:00 na placu sołeckim wsi Tartak Brzózki.
Punkt. 6.
Przewodnicząca RG G. Górka poprosiła Dyr. GCO - B. Kaline o przedstawienie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego w sprawie organizacji i zasad prowadzenia pozaszkolnego punktu katechetycznego Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej oraz udziału w kosztach jego funkcjonowania.
Dyr. GCO B. Kalina przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego w sprawie organizacji i zasad prowadzenia pozaszkolnego punktu katechetycznego Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej oraz udziału w kosztach jego funkcjonowania wraz z uzasadnieniem.
Przewodnicząca RG G. Górka dodała, że projekt uchwały był omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji i został zaopiniowany pozytywnie przez Komisję Oświaty.
Następnie poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 Radnych:
- 11 głosami ”za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, E. Stępień, G. Górka, M. Soból, M. Leja, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, T. Bucior, U. Matusiak)
- 1 głosem „wstrzymującym się” ( B. Kowalski)
Uchwałę zatwierdzono (Uchwała Nr LIII/380/2022 w zał. do protokołu)
Punkt. 7.
Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Radziejowice, na rok szkolny 2022/2023 wraz z uzasadnieniem.
Następnie dodała, że projekt uchwały był omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji i został zaopiniowany pozytywnie przez Komisję Oświaty.
Następnie poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 Radnych:
- 10 głosami ”za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Leja, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, T. Bucior, U. Matusiak)
- 1 głosem „przeciw” (B. Kowalski)
- 1 głosem „wstrzymującym się” (E. Stępień)
Uchwałę zatwierdzono (Uchwała Nr LIII/381/2022 w zał. do protokołu)
Punkt. 8.
Dyr. GCO B. Kalina przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Radziejowice oraz dla nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze, dla których organem prowadzącym jest Gmina Radziejowice wraz z uzasadnieniem.
Przewodnicząca RG G. Górka dodała, że projekt uchwały był omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji i został zaopiniowany pozytywnie przez Komisję Oświaty.
Następnie poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 Radnych:
- 11 głosami ”za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, E. Stępień, G. Górka, M. Soból, M. Leja, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, T. Bucior, U. Matusiak)
- 1 głosem „wstrzymującym się” ( B. Kowalski)
Uchwałę zatwierdzono (Uchwała Nr LIII/382/2022 w zał. do protokołu)
Przewodnicząca RG G. Górka zaproponowała 5-cio minutową przerwę w obradach.
Punkt. 9.
Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Radziejowice (w części dotyczącej ustaleń strefy konserwatorskiej krajobrazu kulturowego), wraz z uzasadnieniem.
Następnie Przewodnicząca RG G. Górka dodała, że projekt uchwały był omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji i został zaopiniowany pozytywnie przez Komisję Rolnictwa. Zapytała czy są uwagi do powyższego projektu uchwały. Uwag nie zgłoszono.
Następnie poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 Radnych:
- 10 głosami ”za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, G. Górka, M. Soból, M. Leja, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, T. Bucior, U. Matusiak)
- 1 głosem „przeciw” (B. Kowalski)
- 1 głosem „wstrzymującym się” (E. Stępień)
Uchwałę zatwierdzono (Uchwała Nr LIII/383/2022 w zał. do protokołu)
Punkt. 10.
Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie pomnika przyrody wraz z uzasadnieniem.
Następnie dodała, że projekt uchwały był omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji i został zaopiniowany pozytywnie przez Komisję Rolnictwa.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 Radnych:
- 12 głosami ”za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, E. Stępień, G. Górka, M. Soból, M. Leja, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, T. Bucior, U. Matusiak, B. Kowalski)
Uchwałę zatwierdzono (Uchwała Nr LIII/384/2022 w zał. do protokołu
Punkt 11.
Przewodnicząca RG G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy Platanowa w m. Korytów A, wraz z uzasadnieniem i załącznikiem graficznym.
Następnie dodała, że projekt uchwały był omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji i został zaopiniowany pozytywnie przez Komisję Rolnictwa.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 Radnych:
- 12 głosami ”za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, E. Stępień, G. Górka, M. Soból, M. Leja, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, T. Bucior, U. Matusiak, B. Kowalski)
Uchwałę zatwierdzono (Uchwała Nr LIII/385/2022 w zał. do protokołu
Punkt. 12.
Przewodnicząca RG G. Górka poprosiła o przedstawienie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia do realizacji projektu pn. „Szkoły bez barier w Gminie Radziejowice.
Zastępca Wójta A. Jankowski przedstawił projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w sprawie zatwierdzenia do realizacji projektu pn. „Szkoły bez barier w Gminie Radziejowice.
Przewodnicząca RG G. Górka dodała, że projekt uchwały uzyskał pozytywną opinię na posiedzeniu Komisji. Następnie zapytała czy są uwagi do przedstawionego projektu uchwały. Uwag nie zgłoszono, więc poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 Radnych:
- 12 głosami ”za” (B. Michałowska, B. Trzaskowska, E. Stępień, G. Górka, M. Soból, M. Leja, M. Bielak, P. Partyka, R. Kuziemski, T. Bucior, U. Matusiak, B. Kowalski)
Uchwałę zatwierdzono (Uchwała Nr LIII/386/2022 w zał. do protokołu
Pani Wójt U. Ciężka w nawiązaniu do podjętej uchwały w sprawie zatwierdzenia do realizacji projektu pn. „Szkoły bez barier w Gminie Radziejowice” poinformowała, że w ramach tego programu zakupione będą meble i elementy wyposażenia sal zajęć i gabinetów specjalistycznych, testy diagnostyczne oraz pojazd przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami, zostaną przeprowadzone szkolenia/kursy dla kadry szkół a także niezbędne remonty i przebudowy, np. z zakresie dostosowania dojść i wejść do szkół do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zapewnienie dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół lub zwrot kosztów paliwa jest obowiązkiem Gminy.
W dalszej części nawiązała do udzielonej odpowiedzi na pismo w zakresie dostępności cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami, poinformowała, że Gmina Radziejowice wychodząc naprzeciw mieszkańcom z niepełnosprawnością podjęła się w pierwszej kolejności dostosowanie obiektów użyteczności publicznej w celu pokonywania barier. W 2021 r. Gmina zleciła wykonanie projektu budowlanego w zakresie przebudowy dojścia i wejścia do budynku położonego przy ul. Kubickiego 10 w Radziejowicach. W zakres ww. inwestycji wejdą m.in: dostawa, montaż i uruchomienie windy dla niepełnosprawnych, dostawa i montaż daszku nad wejściem, dostawa i montaż nowych drzwi wejściowych (szerokość szerszego skrzydła drzwi w świetle minimum 90 cm). Koszty ww. przebudowy zostały oszacowane na podstawie kosztorysów inwestorskich na kwotę 115.623,00 zł brutto. W dniu 22 kwietnia 2022 r. Gmina złożyła wniosek o udzielenie grantu (na kwotę 174.123,00 zł) dla jednostek samorządu terytorialnego w projekcie „Dostępny samorząd – granty” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne. Ww wniosek dot. m.in. dofinansowania przebudowy dojścia i wejścia do budynku Urzędu Gminy Radziejowice, w tym montażu windy dla niepełnosprawnych, a także zakupu pętli indukcyjnych oraz powiększalników elektronicznych. Dnia 29 czerwca 2022 r. została podpisana umowa z Fundacją „Fundusz Współpracy” o powierzenie grantu na realizacje przedsięwzięcia pn. „Szkoły bez barier w Gminie Radziejowice”, w projekcie „Dostępna szkoła” w celu zwiększenia dostępności szkół do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Punkt. 13 i 14.
Interpelacji i zapytań radnych nie było
Spraw różnych nie zgłoszono.
Punkt. 15.
Przewodnicząca RG Radziejowice Grażyna Górka zamknęła LIII Sesję VIII kadencji Rady Gminy Radziejowice.
Protokołowała: Przewodniczący Rady Gminy Radziejowice
Anna Chadryś
Realizacja: IDcom.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 Gmina Radziejowice
Projekt "Gmina Radziejowice dostępna w cyberprzestrzeni" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.