z XLVII Sesji Rady Gminy w Radziejowicach odbytej zdalnie
w dniu 21.03.2022 r.
Sesja rozpoczęła się o godz. 1530 i trwała do godz. 1900.
Obecni na posiedzeniu radni oraz zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.
Punkt 1
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka otworzyła XLVII Sesję Rady Gminy Radziejowice VIII kadencji i powitał radnych, sołtysów i pracowników Urzędu Gminy.
Stwierdziła prawomocność obrad, gdyż na 15 radnych obecnych było 10 (nieobecny radny: Jakub Borowiec, B. Kowalski, B. Michałowska, Marcin Soból, Marcin Mrówczyński)
Punkt 2
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka przedstawiła proponowany porządek obrad Sesji:
Przewodnicząca RG G. Górka poinformowała, że wpłynął wniosek o zdjęcie z proponowanego porządku obrad Sesji Rady Gminy uchwały w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody drzewa uznanego za pomnik przyrody, z powodu braku uzgodnienia projektu uchwały z RDOŚ w Warszawie.
Radny P. Dymecki zapytał czy odnośnie pkt. 10 uzyskane zostały informacje odnośnie działek będących przedmiotem projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości w obrębie Budy Józefowskie o które radni wnioskowali na posiedzeniu Komisji.
Przewodnicząca RG G. Górka odpowiedziała, że dodatkowe informacje o które wnioskował ze Starostwa nie zostały jeszcze pozyskane.
Radny P. Dymecki w związku z powyższym złożył wniosek o zdjęcie powyższego punktu z proponowanego porządku obrad.
Radna J. Leczkowska zapytała o pkt. 11 i sprawę zbycia udziału w nieruchomości w m. Benenard czy wiadomo na jakim to jest odcinku, i jaki jest numer działki.
Przewodnicząca RG G. Górka powiedziała, że na takie pytania zostanie udzielona odpowiedź na sesji.
Zastępca Wójta A. Jankowski poprosił o wypowiedź p. W. Rydzewską.
Pracownik UG W. Rydzewska poinformowała, że w sprawie pkt. 10 o dokumenty ze Starostwa Powiatowego wystąpiła w środę po komisjach, odpowiedzi jeszcze nie ma.
Przewodnicząca RG G. Górka poddała pod głosowanie wniosek o zdjęcie z proponowanego porządku obrad Sesji pkt. 10 pn. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości w obrębie Budy Józefowskie.
W wyniku głosowania, przy obecności 10 radnych:
- 9 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, J. Leczkowska, M. Leja, E. Stępień, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Dymecki, P. Partyka)
- 1 głosem „wstrzymującym się” (G. Górka)
wniosek przyjęto
Przewodnicząca RG G. Górka poddała pod głosowanie wniosek o zdjęcie z proponowanego porządku obrad Sesji pkt. 13 pn. Podjęcie uchwały w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody drzewa uznanego za pomnik przyrody.
W wyniku głosowania, przy obecności 10 radnych:
- 10 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, J. Leczkowska, M. Leja, E. Stępień, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Dymecki, P. Partyka, G. Górka)
wniosek przyjęto
Do Sesji dołączyła radna B. Michałowska. (11 Radnych)
Przewodnicząca RG G. Górka poddała pod głosowanie proponowany porządek obrad ze zmianami.
W wyniku głosowania, przy obecności 11 radnych:
- 11 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, J. Leczkowska, M. Leja, B. Michałowska, E. Stępień, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Dymecki, P. Partyka, G. Górka)
Porządek obrad ze zmianami zatwierdzono
Punkt. 3.
Radny P. Dymecki złożył uwagi do protokołu Nr XLV/2022, które odczytał
Zgodnie z §43 1. Uchwały Rady Gminy Radziejowice Nr XIII/99/2019 z dnia 29.08.2019r. proszę o uzupełnienie treści protokołu XLV(45) sesji Rady Gminy Radziejowice.
1. Proszę o uzupełnienie protokołu o treść mojej wypowiedzi dotyczącej odniesienia się do wyjaśnień Wójta Gminy Radziejowice złożonych za pośrednictwem Kierownika referatu Rozwoju Lokalnego i Drogownictwa. O zamieszczenie mojej wypowiedzi z dnia 31.01.2022r. w protokole wnioskowałem dwukrotnie podczas odbywającej się sesji. Mimo tego wypowiedź moja została dodana do protokołu jako załącznik Kolejna odczytana wypowiedź Wójta Gminy Radziejowice znalazła się w całości zacytowana w protokole – niezrozumiałym jest różnicowanie przekazywanych informacji.
Jedyny powód jaki można wywnioskować to brak korelacji rzekomej odpowiedzi Wójta Gminy Radziejowice na przedstawione przeze mnie zarzuty dotyczące miedzy innymi:
1) naruszenia przepisów wynikających wprost z uchwały (o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego) poprzez brak uchwały o zasadzie najmu lokali komunalnych
2) Braku umocowania komisji budżetu do opiniowania wniosku o najem (powód jak w pkt. 1)
3) Wprowadzenia komisji w błąd przez Wójta Gminy Radziejowice poprzez oparcie wniosku o błędną podstawę prawną.
4) Braku transparentności w procedurze najmu lokalu
Odczytana i zamieszczona w treści protokołu odpowiedź nie odnosi się do przedstawionych przeze mnie zarzutów.
2. Proszę o uzupełnienie wypowiedzi Wójta Gminy Radziejowice zamieszczonej na str. 10 akapit 2 „Wynajem dotyczy dwóch lat, a nie czasu nieokreślonego, a dyskutujemy jakby był to lokal w pięknej kamienicy w atrakcyjnym miejscu, a tak nie jest. Jest to mieszkanie w budynku który tak naprawdę jest spięty klamrą, który ma śmierdzące piwnice, któremu przecieka dach, gdzie ona musi stawiać miski na to by jej nie ciekło do pokoju” (ok.1:50-2:01)
Uzasadnienie – za stan techniczny budynku odpowiada wynajmujący tym samym odpowiada również za ewentualne szkody powstałe w wyniku jego zaniedbań.
Podczas KSWIP na pytanie Przewodniczącej komisji Budżetu Pani Urszuli Matusiak dotyczącej nakładów jakie Gmina poniosła by mieszkanie nadawało się do zamieszkania WG poinformowała, że była to kwota ok. 3000 zł. w związku z wymianą pieca gazowego (którą zgłoszono już rok wcześniej), zaznaczyć należy że podczas lipcowej Komisji Budżetu mieszkanie zostało przedstawione jako do remontu własnego przez najemcę.
Koszty ewentualnych roszczeń wraz z kosztami poczynionych nakładów oraz nakładów jakie Gmina będzie zmuszona jeszcze ponieść może przewyższyć dochody z czynszu co może stać się kolejnym przykładem braku dbałości o finanse publiczne czyli niegospodarności.
3. Proszę o uzupełnienie wypowiedzi Radnej Urszuli Matusiak zamieszczonej na str. 11 akapit 1 o słowa „w ciągu pół roku” , co będzie brzmiało „Radna U. Matusiak poinformowała, że wstrzymała się od głosu, ponieważ na Komisji Budżetu (lipiec 2021) na której była rozpatrywana sprawa wynajmu lokalu było powiedziane, że zostanie przygotowana, w ciągu pół roku, uchwała dotycząca regulaminu mieszkalnego, lecz czas ten się przedłuża, więc jest to opieszałość i nieprofesjonalność prowadzenia spraw, jeśli tak długo trzeba czekać na wewnętrzne przepisy” (czas 2:07-2:10)
Podkreślę, że komisja budżetu obradowała w lipcu 2021r. a o braku odpowiedniej uchwały Wójt Gminy Radziejowice został pouczony przez Regionalna Izbę Obrachunkową 30.04.2020r.
Przewodnicząca RG G. Górka poinformowała, że odnośnie pkt. 1- jego wypowiedzi dotyczącej ustosunkowania się, zostanie dołączona w całości jako załącznik do protokołu. Poprosiła o przesłanie na maila odczytanych uzupełnień do protokołu sesji XLV do zapoznania.
Radna J. Leczkowska poprosiła o uzupełnienie jej wypowiedzi na sesji XLV. Jej wypowiedź jest deformowana. Odczytała zapis z protokołu: Radna J. Leczkowska powiedziała, że w sprawie spraw lokalowych i wynajmu mieszkania ma swoje zdanie i tego zdania będzie broniła. Dodała, że pominięte zostało to, że Pani Przewodnicząca dzwoniła do pani Ewy Stępień, która mi to przekazała - Chciałam poprosić Panią Grażynę Górkę, by mnie nie straszyła, że jeżeli mam jakieś inne swoje zdania na temat mieszkania i spraw lokalowych, że ja się wojny nie boję, absolutnie, bo takim przekazem pani Ewa Stępień mi przekazała. Pani Górka po prostu mnie straszyła, że jeżeli ja nie wycofam wpisu – nie wiem czy to jest takie śmieszne , ale to jest art. 23 zastraszenie radnego i prosi o uzupełnienie.
Przewodnicząca RG G. Górka – to nie jest scenopis, stenogram, jeżeli chodzi o wypowiedzi wszystkich radnych. Jest to „forma pijaru” i nie jest to miejsce na sesji aby robić takie wycieczki osobiste. Poprosiła o zaprzestanie takiego działania.
Radna J. Leczkowska - ja reklamy sobie nie robię.
Następnie Przewodnicząca RG. G. Górka poprosiła o przesłanie odczytanych uwag przez Radnego P. Dymeckiego na maila.
Radny P. Dymecki odpowiedział, że postara się zeskanować to i dosłać.
Przewodnicząca RG. G. Górka zaproponowała 15 min. przerwy.
Do sesji dołączył radny B. Kowalski (12 Radnych)
W związku z tym, że uwagi zostały przesłane i trzeba się z nimi zapoznać oraz, że należy się do nich ustosunkować Przewodnicząca RG złożyła wniosek o modyfikację pkt. 3 i skreślenie z tego punktu zatwierdzenia protokołu nr XLV/2022 zatwierdzenie go na następnej sesji. Następnie podała wniosek pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:
- 11 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, J. Leczkowska, M. Leja, B. Michałowska, E. Stępień, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Partyka, B. Kowalski, G. Górka)
- 1 głosem „wstrzymującym się” (P. Dymecki)
Wniosek przyjęto.
Przewodnicząca RG. G. Górka poinformowała, że do protokołu XLVI/2022 nie wpłynęły uwagi, więc poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:
- 8 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, M. Leja, B. Michałowska, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Partyka, G. Górka)
- 4 głosami „wstrzymującymi się” (P. Dymecki, J. Leczkowska, E. Stępień, B. Kowalski)
Protokół nr XLVI/2022 zatwierdzono
Punkt 4.
Pani Wójt U. Ciężka złożyła informacje z pracy Wójta Gminy w okresie pomiędzy Sesjami, która dotyczyła m.in.:
1. udzielanej pomocy dla obywateli z Ukrainy. W Gminie Radziejowice jest ok. 150 osób przybywających na terenie gminy. Urząd Gminy wraz z jednostkami organizacyjnymi, strażacy, stowarzyszenia, organizacje społeczne i wiele osób prywatnych przyłączyli się do akcji humanitarnej pomocy i zbiórki darów dla Ukrainy. W dniu 10 marca dzieci uchodźców obywateli Ukrainy brały udział w spotkaniu organizacyjnym, warsztatach i zajęciach edukacyjnych zorganizowanych w GCK Powozownia, od 14.03. ruszyły również zajęcia świetlicowe w godzinach 9.00-13.30 dzieci mogą liczyć na wspólną zabawę, integracje i posiłek w GCK Powozownia. Gmina Radziejowice przy wsparciu wolontariuszek Matyana&Ulya (nauczycielki ukraińskie) przygotowały dla dzieci ofertę bezpłatnych zajęć.
P. Wójt podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc obywatelom Ukrainy.
- powołania p. Agnieszki Rybarczyk z dniem 1.03.br. na dyrektora GCK Powozownia, która została wyłoniona w konkursie oraz podziękowań za dotychczasową pracę p. Darii Doleżyczek,
- Sytuacji w szkołach dotyczącej dzieci Ukraińskich, która jest stabilna – jest dużo miejsc dla zaoferowania w oddziałach ogólnodostępnych i jest 11 osób przyjętych łącznie (od jutra 13 osób). Najgorsza sytuacja jest w grupach 3-latków – zostały tam 3 wolne miejsca, na które zgłosiło się już 2 chętnych, więc może się okazać, że wkrótce nie będzie miejsc dla tej grupy wiekowej. Niektórzy uczniowie ukraińscy kontynuują naukę w swoich ukraińskich szkołach – w systemie zdalnym, Ci uczniowie nie muszą spełniać obowiązku nauki w polskich szkołach.
2. Złożonych wnioskach do Polskiego Ładu o dofinansowanie z rządowego funduszu Polski Ład programów inwestycji strategicznych. Jeden z wniosków obejmuje przebudowę drogi gminnej w miejscowości Krze Duże na odcinku od ul. Alternatywy w m. Kamionka do drogi serwisowej przy S8. Drugi wniosek złożony to przebudowa mostu na rzece Okszesza w m. Krzyżówka w ciągu drogi gminnej - ulica Młynarska. Trzeci wniosek to przebudowa drogi gminnej, wewnętrznej, w ciągu ul. Sienkiewicza, Al. Lipowa w miejscowości Radziejowice Radziejowice-Parcel i Kuranów.
3. Ogłoszonego przetargu na budowę strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuklówce Zarzecznej. Aktualnie odbywa się badanie najkorzystniejszych ofert na realizację tego zadania, ofertę złożyło 6 firm z których najkorzystniejsza z Zakładu Remontowo-Budowlanego Kal-Fam. Najdroższa oferta ponad 9 mln. zł., a najtańsza 3,9 mln zł.
4. Wyboru najkorzystniejszej oferty na Uzupełnienie gruzem betonowym ubytków na drogach gminnych o nawierzchni gruntowej oraz utwardzonej, nieulepszonej na terenie gminy Radziejowice w 2022r. – firma P.H.U. Jawor Krzysztof Jaworski z Mszczonowa.
5. Wyboru najkorzystniejszej oferty na Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości na terenie Gminy Radziejowice, na których znajdują się domki letniskowe lub z innych nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych – firma Jarper sp. zo.o. Wólka Kosowska.
6. Wyboru najkorzystniejszej oferty na Opracowanie Strategii Rozwoju Gminy Radziejowice na lata 2022-2030 – firma Westmor Consulting, Włocławek
7. Ogłoszonego przetargu na Modernizacje Stacji Uzdatniania Wody w m. Radziejowice – etap II – termin składania ofert do 04.04.2022r.
8. Ogłoszonego konkursu ofert na wykonanie przez organizacje pozarządowe oraz inne uprawnione podmioty, zadania publicznego w zakresie upowszechniania kultury fizycznej na terenie Gminy Radziejowice – łączna kwota przewidziana na realizację zadania – 80.000 zł. oraz upowszechniania kultury, sztuki i edukacji na terenie Gminy Radziejowice - łączna kwota przewidziana na realizację zadania – 5.000 zł. Oferty można składać do 29.02.2022r. do godz. 14.00, rozpatrzenie ofert 31.01.2022r.
9. W dniu 17.03.2022r. wpłynęła informacja, że wniosek złożony w projekcie „Dostępna szkoła” został skierowany z listy rezerwowej oceny merytorycznej do II etapu rekrutacji. Drugi etap rekrutacji obejmuje przeprowadzenie audytów dostępności w Szkole Podstawowej w Kuklówce Radziejowickiej, Szkole Podstawowej w Radziejowicach. Wnioskowana kwota grantu: 1.350.000 zł. Projekt „Dostępna szkoła” powstał z myślą o szkołach podstawowych wymagających poprawy szeroko rozumianej dostępności. Celem projektu jest wypracowanie Modelu Dostępnej Szkoły, który będzie wyznaczał standardy w obszarach dostępności architektonicznej, w wymiarze technicznym, edukacyjnym oraz społecznym, a także w zakresie organizacji szkoły oraz procedur i przetestowanie go w 60 szkołach w całej Polsce.
10. złożonego wniosku o przyznanie pomocy finansowej z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022 – na zadanie Dostawa i montaż 23 lamp solarnych z własnym źródła zasilania całkowity koszt zadania 185.181 zł., przy deklarowanym udziale własnym w kosztach kwalifikowanych tego zadania 50%.
11. Zawiadomienia Burmistrza Mszczonowa o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego fragment miasta Mszczonowa. Uchwała Rady Miejskiej na załączniku graficznym obejmuje tereny przy zbiornicy padliny w Budach Mszczonowskich gm. Radziejowice. Gmina Radziejowice wnioskuje aby na wskazanym do zmiany terenie wykluczyć dopuszczalność lokalizacji usług uciążliwych dla środowiska wyeliminowanie możliwości prowadzenia usług związanych z gospodarką odpadów. P. Wójt przedstawiła uwagi zgłoszone w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Mszczonów.
12. odbywających się spotkaniach sprawozdawczych Ochotniczych Straży Pożarnych, podczas których druhowie składają sprawozdania i otrzymują absolutorium dla zarządu OSP.
13. złożonego wniosku z terenu Gminy Radziejowice do budżetu obywatelskiego Mazowsze dla zadania budowa ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 579 na odcinku około 85 metrów od ul Słonecznej w Radziejowicach do przystanku autobusowego.
Punkt 5.
Skarbnik Gminy M. Górniewska przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Radziejowice na 2022 rok.
Radny P. Dymecki poprosił o wyjaśnienie zwiększenia planu przychodów wynikających z rozliczeń kredytów i pożyczek. Czy to jest kwestia tego, że zapłaciliśmy mniejsze raty od zaciągniętych pożyczek, czy są to środki które zaciągnęliśmy w ubiegłym roku, a nie wykorzystaliśmy z kredytów.
Skarbnik Gminy M. Górniewska wyjaśniła, że wolne środki są to środki, które pozostają z rozliczeń kredytów i pożyczek, jest to różnica między wykonanymi dochodami a wydatkami, oraz między przychodami i rozchodami. Jeśli mamy zaciągnięty dług na pewną kwotę, i dług przewyższa kwotę która pozostała na koniec roku na rachunku bankowym i są to wolne środki, gdyby były niższe kredyty byłaby to nadwyżka budżetowa za rok ubiegły.
Radny P. Dymecki poprosił o wytłumaczenie skąd się takie wolne środki kredytów i pożyczek biorą.
Skarbnik Gminy M. Górniewska w odpowiedzi przytoczyła art. 217 ustawy o finansach publicznych:
Różnica między dochodami a wydatkami budżetu jednostki samorządu terytorialnego stanowi odpowiednio nadwyżkę budżetu jednostki samorządu terytorialnego albo deficyt budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Deficyt budżetu jednostki samorządu terytorialnego może być sfinansowany przychodami pochodzącymi min. z: wolnych środków jako nadwyżki środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu jednostki samorządu terytorialnego, wynikających z rozliczeń wyemitowanych papierów wartościowych, kredytów i pożyczek z lat ubiegłych.
Jest to kategoria, którą wyliczamy na podstawie zrealizowanych dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów.
Radny P. Dymecki – jest to kwota, która została jako wolne środki w większości pochodzi z ostatnio zaciągniętego kredytu.
Skarbnik Gminy M. Górniewska – z kredytów zaciągniętych w latach ubiegłych.
Radny P. Dymecki – powiedział, że jeśli pozostają wolne środki z lat ubiegłych z kredytów i pożyczek to nie wie czy była podstawa do tego żeby brać kredyt w ubiegłym roku. Następnie zapytał odnośnie planu wydatków, gdyż zostały wykazane inwestycje które będą realizowane, ale nie ma szczegółowych informacji o tych inwestycjach. Pkt. 1 Budowa ul. Działkowej w Korytowie A – jaka jest długość ulicy, która będzie poddana tej przebudowie?
P. Wójt U. Ciężka odpowiedziała, że jest to odcinek o długości ok. 1,2 km.
Radny P. Dymecki – czyli cała ulica Działkowa. Działka drogowa pod wyznaczoną ulicą jest dość wąska miejscami nie ma 3 metrów, zapytał w jaki sposób zostanie zrealizowana budowa tej drogi?
P. Wójt U. Ciężka odpowiedziała, że na tym etapie nie może udzielić tak szczegółowej informacji, gdyż będzie realizowany projekt i wtedy będzie można poinformować o takich szczegółach.
Radny P. Dymecki zwrócił się do Pani Wójt - mamy zabezpieczyć pieniądze i pobrać dodatkowy kredyt, na inwestycje, na prawie 400.000 zł. na działce, o której słyszeliśmy od roku, że jest z nią duży problem ze względu na stosunki wodne panujące na tym terenie. Mamy bardzo wąska działkę, żeby położyć asfalt - jaka powinna być minimalna szerokość jezdni dla zrealizowania takiej pracy.
Z-ca Wójta A. Jankowski odpowiedział, że będziemy realizowali inwestycje w ramach granic nieruchomości jaka się tam znajduje i było to mówione na komisach w zeszłym tygodniu. Będzie tam nawierzchnia bitumiczna wraz z poboczami, tam gdzie będzie to miejsce na pobocze. Pobocza będą z tłucznia jako pobocza chłonne i odprowadzające z powierzchni drogowej nadmiar wody. Zostanie wykonany projekt wraz z dokumentacją projektową, w której będzie opisana technologia, która musi być zgodna z przepisami prawa budowlanego i ze sztuka budowlaną, za co odpowiedzialny jest projektant. Planuje się tam wykonanie nakładki bitumiczną wraz z poboczami utwardzonymi. Szczegóły inwestycji dotyczące rozwiązań konstrukcyjnych, budowlanych będą zawarte w dokumentacji i jeśli coś nie będzie możliwe do zrealizowania na pewnym etapie - projektant o tym na pewno poinformuje.
W tym momencie są zabezpieczane środki w budżecie, w celu wykonania dokumentacji projektowej i realizacji planowanej inwestycji.
Radny P. Dymecki powiedział, że planowane środki dotyczą wykonania całej inwestycji, i dopiero będzie tworzona dokumentacja projektowa, która pokaże czy jest możliwości wykonania inwestycji czy nie. Przypomniał, że część rzeczy była omówiona na komisji, ale dyskusja została przerwana głosowaniem. Pytanie techniczne miało swoją podstawę. Zapytał czy na terenie Gminy Radziejowice została zrealizowana inwestycja drogowa, która nie spełniała wymogów odprowadzenia wody w związku z czym następuje zalewanie sąsiednich działek z czego Gmina miała postępowanie dotyczące kwestii odszkodowawczej. Czy taka sytuacja miała miejsce?
Radna P. Partyka zwróciła uwagę, że to nie jest przedmiotem sesji.
Radny P. Dymecki powiedział, że jest to uzasadnione, ponieważ zabezpieczamy środki na wykonanie powyższej inwestycji, a nie zabezpieczenie środków na opracowanie dokumentacji i jest to zasadnicza różnica. Cała ulica Działkowa jest podniesiona w stosunku do działek sąsiednich. W związku z tym wykonanie na niej nawierzchni, bez zrobienia odpowiedniego odwodnienia będzie powodowało zalewanie tych działek. To się będzie mogło wiązać z kolejnymi postępowaniami, w stosunku do gminy za niszczenie tych działek. Więc jest zapytanie o budżet. Stwierdził, że jeżeli nie jesteśmy w stanie w tej chwili zrobić odpowiedniego odwodnienia wokół tej drogi, to zrobienie nakładki asfaltowej będzie powodowało to że droga która jest podmywana będzie się rozchodziła.
Pani Wójt U. Ciężka zapytała czy pan Radny był na tej drodze.
Radny P. Dymecki odpowiedział, że był wczoraj, stąd może powiedzieć że droga na większości jest powyżej działek sąsiednich. Jeżeli chodzi o szerokość działki, jest miejscami zbyt wąska np. przy działce 79/4, gdzie nie ma nawet 3 metrów szerokości. Przy planowaniu inwestycji powinno się przygotować, pozyskać grunty, tak aby droga nie rozpadła się za kilka najbliższych lat. Droga dobrze zrobiona powinna służyć od 20 do 30 lat. Zrobienie jej bez odwodnienia, spowoduje, że ona w ciągu kilku lat zacznie się rozchodzić, pękać, i będziemy mieć podwójne wydatki i koszty. A myślę, że jesteśmy na tyle biedną gminą, że nas po prostu nie stać na coś takiego.
Z-ca Wójta A. Jankowski powiedział, że to powinien się spotkać z mieszkańcami wsi Korytów A i im to wszystko powiedzieć.
Radny R. Kuziemski wydaje się że pan Paweł interweniował w sprawie realizacji ulicy Działkowej, więc skąd taka niechęć i zmiana zdania.
Radny P. Dymecki odpowiedział, że nie jest to niechęć i jest jak najbardziej za zrobieniem wszystkich ulic w gminie, jednak tak jak podkreślił jest za tym aby zrobić coś raz dobrze, porządnie żeby służyło to przez wiele lat. Należy zacząć od pozyskania odpowiednich działek żeby tą inwestycję wykonać.
Z-ca Wójta A. Jankowski powiedział, że jeśli pan Radny budowałby drogi z kanalizacją deszczową, z pełnym odwodnieniem, z pełnym poszerzeniem gruntu, wykupem pasa drogowego w terenach gdzie historycznie istnieje zawężenie, gdzie droga nie stanowiła drogi publicznej to koszty realizacji byłyby znacznie większe nie 400 tys. zł. tylko załóżmy 4 mln. zł. Należałoby na zebraniu sołeckim powiedzieć tym mieszkańcom, że wykonamy drogę z takimi parametrami, ale za ok. 10 laty. W tym czasie drogi są utwardzane i remontowane w gminie na miarę posiadanych środków w budżecie na ten cel. Dodał, że na posiedzeniu Komisji Radni zaopiniowali pozytywnie przedstawione zmiany budżetowe.
Radny P. Dymecki odpowiedział, że droga - ul. Działkowa głosami wszystkich radnych została przewidziana do realizacji w drugim etapie inwestycji drogowych , tak więc jest czas aby te środki zgromadzić i zrobić tą drogę dobrze, pozyskując działki do poszerzenia.
Przewodnicząca RG G. Górka udzieliła głosu radnemu B. Kowalskiemu.
Radny P. Dymecki stwierdził, że jest mu odbierany głos.
Przewodnicząca RG G. Górka powiedziała, że pan Radny P. Dymecki długo wypowiadał się na komisji i chciałaby dać możliwości do wypowiedzenia się innych radnych.
Radny P. Dymecki - skąd pani Przewodnicząca wie ile wypowiadał się na komisji, nie była na niej widoczna.
Przewodnicząca RG G. Górka udzieliła głos radnemu B. Kowalskiemu.
Radny B. Kowalski powiedział, że w sprawie ulicy Działkowej również uważa, że w tej chwili powinno się zabezpieczyć środki na pozyskanie map i wykonanie projektu, po czym zastanowić się jaką trzeba dysponować kwotą żeby to dobrze zrealizować. Zaproponował spotkanie sołeckie i obejrzenie ulicy Jutrzenki w Budach Józefowskich oraz dlaczego nie została uwzględniona droga główna do remontu, gdzie była zgłaszana wnioskiem do budżetu, która posłużyłaby wszystkim mieszkańcom wsi.
Z-ca Wójta A. Jankowski powiedział, że ulicę Jutrzenki w Budach Józefowskich należy przebudować i położyć nową nakładkę bitumiczną, ponieważ na pewnym odcinku jest nieprzejezdna. Droga główna w harmonogramie inwestycji drogowych nie była wskazywana jako priorytet, gdyż posiada zadawalający stan, i jest naprawiana w ramach remontów cząstkowych. W budżecie pojawiły się środki, które można przeznaczyć i wystarczą na przebudowę ul. Jutrzenki. Do przebudowy drogi głównej przez wieś w Budach Józefowskich należy powróci w następnych latach, ponieważ jest to bardziej kosztowna inwestycja.
Radny P. Dymecki zapytał jaki odcinek drogi będzie realizowany w Starych Budach Radziejowskich.
Radny m. Bielak powiedział, że jest to odcinek ok. 175 metrów drogi.
Radny P. Dymecki - na ulicy Jutrzenki jest to ok. 245 metrów.
Z-ca Wójta A. Jankowski powiedział, że jest to fragment pomiędzy szkołą do nawierzchni, która została położona przez Gminę Jaktorów. Dodał, że jest to odcinek 165 metrów.
Radny P. Dymecki – w przypadku dwóch dróg ul. Jutrzenki, oraz ulicy w Starych Budach Radziejowskich koszt budowy jednego metra to jest prawie 900 zł. ul Działkową, Polną to jest koszt ok. 350 zł. – z czego wynika taka różnica cen.
Z-ca Wójta A. Jankowski powiedział, że żeby odpowiedzieć na to pytanie należy sprawdzić dokumenty projektowe i kosztorysowe.
Radny P. Dymecki zapytał na podstawie czego kwoty są wprowadzane do budżetu.
Z-ca Wójta A. Jankowski powiedział, że na podstawie wstępnych wycen i ofert wykonawców oraz wstępnego rozeznania. Jest to zależne od ilości warstw, technologii itp.
Pani Wójt U. Ciężka dodała, że ulica Działkowa nie wymaga już podbudowy. Przedmiotowa droga nie jest podmokła tylko jest zalewana przez tereny i działkowiczów Miasta Żyrardów. Wielokrotnie zwracała się do miasta Żyrardów o uporządkowanie tej sprawy.
Radny P. Dymecki w związku z zabezpieczeniem kwoty 50.000 zł. na budowę chodnika ul. Przemysłowej w Radziejowicach, zapytał jaki będzie ogólny koszt budowy 335 mb chodnika.
Pani Wójt U. Ciężka poinformowała, że budowa chodnika będzie współfinansowana m.in z Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Chełmońskiego” w tym celu został złożony wniosek przez gminę Radziejowice, jak również z funduszu sołeckiego wsi Radziejowice.
Radny P. Dymecki – czyli ile będzie kosztował cały chodnik.
Pani Wójt U. Ciężka powiedziała, że na razie przeznaczamy 50.000 zł.
Radny P. Dymecki - a ile przeznaczamy ze środków sołeckich.
Pani Wójt U. Ciężka powiedziała, że z poprzedniego funduszu sołeckiego został wykonany projekt.
Skarbnik Gminy M. Górniewska poinformowała, że z funduszu sołeckiego jest przeznczone 40.000 zł., a z budżetu gminy dokładamy 50.000 zł., razem 90.000 zł.
Radny P. Dymecki – plus dofinansowanie ok. 35% z LGD Ziemia Chełmońskiego.
Skarbnik Gminy M. Górniewska poinformowała, że koszty we wniosku zostały określone na 217 tys. zł.
Radny P. Dymecki zapytał o dział 750 administracja publiczna, czy kwota 130.000 zł. wynika w pełni z uchwały XLIV/329/2021 dot. wynagrodzenia Wójta Gminy ?
Skarbnik Gminy M. Górniewska poinformowała, że tak jak w projekcie uchwały napisała, są to środki na wynagrodzenia osobowe i składki na ubezpieczenie społeczne dla pracowników.
Radny P. Dymecki - gdzie zostały zabezpieczone środki na realizacje uchwały XLIV/329/2021 ?
Skarbnik Gminy M. Górniewska poinformowała, że w pierwszej uchwale budżetowej XLIV/327/2021 z dnia 27.12.2021r.
Radna J. Leczkowska zwróciła się do pani Skarbnik - mamy kredyt 13 mln. zł. 2019r. , 2,5 mln. zł. 2020r., 1.790.tys. zł., w sprawozdaniu Rb-28 obsługa długu w rozdziale 75702 paragraf 8110 – wynosi 119.926,90 zł. na koniec roku 2021. W sprawozdaniu Rb- 27S dochody podatek - osoby prawne - ulga na 19.838zł., w rozdziale 75615 paragraf 0310 umorzenia wynoszą 192.029,50zł. i w tym samym rozdziale paragraf 0910 kwota 58.613 zł, odsetki w rozdziale 75615 wynoszą 250.642,50 zł. W rozdziale 75616 dla podatek od osób fizycznych 70.204,44 zł. umorzenia, raty od nieruchomości 220.648,90 zł, a zadłużenie wynosi 42,5%. Dlatego trzeba się bardzo mocno zastanowić nad kolejnym kredytem. Wolne środki na 2022 r. pochodzą z niewykonanych inwestycji.
Skarbnik Gminy M. Górniewska – przytoczona kwota 119.926,90 zł. w sprawozdaniu Rb-28 za wykonanie IV kwartału 2021r. są to koszty zapłaconych odsetek z udzielonych nam kredytów. Nie rozumie związku w przytoczonych kwotach pomiędzy dochodami umorzonymi, a odsetkami, które spłacamy. Umorzenia znajdują się w kolumnie 14 i będą omawiane przy sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2021r. Umorzenia podatków od osób prawnych wynoszą 250.642,50 zł., natomiast od osób fizycznych – 70.204,44 zł. łącznie daje nam to kwotę 320.846,94 zł. Był to okres pandemii i wiele osób zmagało się ze złą sytuacja finansową i analizując każdy przypadek osobno, były podejmowane decyzje o umorzeniach.
Radna J. Leczkowska zapytała w jakich paragrafach można znaleźć spłaty kredytu.
Skarbnik Gminy M. Górniewska jest to ujęte w sprawozdaniu Rb-ND S o dochodach i wydatkach pozycja D21. Spłaty kredytów i pożyczek – 1.092.664 zł.
Radna J. Leczkowska dodała, ze ponieważ zadłużenia mamy ok. 17 mln. zł. trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do dalszych kredytów.
Pani Wójt U. Ciężka uzupełniła informację, że kosztorys inwestorski budowy chodnika w Radziejowicach ul. Przemysłowa opiewa na 176.674,49 zł. + Vat.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Radziejowice na 2022 rok.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:
- 8 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, M. Leja, B. Michałowska, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Partyka, G. Górka)
- 4 głosami „przeciw” (P. Dymecki, J. Leczkowska, E. Stępień, B. Kowalski)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLVII/345/2022 w załączeniu do protokołu)
Punkt 6.
Skarbnik Gminy M. Górniewska przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Radziejowice.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka w związku z brakiem uwag, poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Radziejowice na 2022 rok.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:
- 8 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, M. Leja, B. Michałowska, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Partyka, G. Górka)
- 4 głosami „przeciw” (P. Dymecki, J. Leczkowska, E. Stępień, B. Kowalski)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLVII/346/2022 w załączeniu do protokołu)
Punkt 7.
Skarbnik Gminy M. Górniewska przedstawiła projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego na finansowanie planowanego deficytu budżetu gminy w 2022r. Przedstawiła zasady stosowania ograniczeń zobowiązań finansowych zgodnie z ustawą o finansach publicznych art. 342, oraz wskaźniki zadłużeń wykazane w Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Radziejowice na lata 2023-2034.
Radny P. Dymecki – mamy wskaźnik 4,7%, dopuszczalny 17,77%, zgodnie z uchwałą RIO mamy wyliczoną kwotę długu na koniec 2022 roku stanowiącą 42,59% planowanych dochodów. Są to dane wyliczane na koniec 2021r., gdzie nie było wszystkich podwyżek stóp procentowych, które rosną lawinowo. Jednocześnie z przekazanymi informacjami odnośnie nowych wytycznych, czego można się spodziewać w dochodach gminy w związku z wprowadzeniem ustawy o Polskim Ładzie. Jeśli dochody gminy z podatków zmniejszą się nawet o 50%, czy gmina nadal będzie wypłacalna.
Skarbnik Gminy M. Górniewska powiedziała, że na posiedzeniu komisji mówiła, że gmina może utracić wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych i Ministerstwo Finansów zapewnienia samorządy, że na tej reformie gminy nie stracą, gdyż są wprowadzone nowe mechanizmy w ustawie o finansach publicznych, mówiące o subwencjach rozwojowych, które będą rekompensować starty wynikające ze zmiany ustawy o Polskim Ładzie. Trudno jest przewidzieć jak to będzie wyglądało poglądowo, dlatego też należy przyglądać się tym zmianom i śledzić wykonanie budżetu.
Radny P. Dymecki zapytał czy można zapewnić mieszkańców, że gmina będzie wypłacalna w przyszłych latach.
Skarbnik Gminy M. Górniewska odpowiedziała, że na ten moment tak. Samorządy nie mają wpływu na to co dzieje się na rynku finansowym w kraju i w świecie.
Radny P. Dymecki – ale mamy wpływ na to czy mamy nadal się zadłużać czy być bardziej ostrożnym.
Skarbnik Gminy M. Górniewska odpowiedziała, że można zrezygnować z zaciągania tego kredytu, jednak należy wskazać zadania inwestycyjne z których w bieżącym roku rezygnujemy.
Radny P. Dymecki podkreślił, że zostało wprowadzonych dużo nowych zadań i zaplanowany budżet pozwoliłby na realizacje zadań bez tego kredytu.
Skarbnik Gminy M. Górniewska poinformowała, że w projekcie uchwały budżetowej kredyt był zapisany w takiej postaci i takich kwotach, które były przyjęte uchwałą budżetową z dnia 27.12.2021r.
Radny P. Dymecki powiedział, że zostały wpisane nowe zadania które mają być realizowane w bieżącym roku.
Skarbnik Gminy M. Górniewska odpowiedziała, że wskazane zadania będą realizowane z wolnych środków.
Radny P. Dymecki - jeśli okaże się, że nie będzie wypłacalności to jakie będą wtedy skutki i konsekwencje dla Gminy. Jeżeli dojdziemy do granicy jakie są rozwiązania prawne.
Skarbnik Gminy M. Górniewska odpowiedziała, że w ustawie o finansach publicznych jest mowa o programie naprawczym, z którym można się zapoznać.
Radny P. Dymecki stwierdził, że musi się sam doszkalać, ponieważ w większości zadawanych pytań trudno jest uzyskać informacje.
P. Wójt U. Ciężka powiedziała, żeby Pan Paweł nie straszył mieszkańców, ponieważ takiego zagrożenia nie ma i takie insynuowanie o niewypłacalnościach Gminy czy gdybanie „co by było gdyby” wprowadza złą atmosferę. Dodała, że środki budżetowe są dzielone na różne zadania, a kredyty spłacane i wraz Panią Skarbnik pilnuje wykonania budżetu. Dlatego nie należy wprowadzać niepokoju i straszyć mieszkańców.
Z-ca Wójt A. Jankowski dodał, że Gmina nie może zaciągać kredytów niezgodnie z prawem, a środki pochodzące z kredytów są inwestowane a nie przejadane.
Radna U. Matusiak poprosiła o przejście do dalszego punktu, ponieważ te wszystkie sprawy były omawiane na komisjach wspólnych. Była dyskusja na temat inwestycji, które mają być realizowane. Środki z zewnątrz są pozyskiwane na zadania inwestycyjne, i założenia kredytowe są realizowane zgodnie z uchwałą budżetową, więc żadnych zagrożeń jako Przewodnicząca Komisji Budżetu nie widzi.
Radny B. Kowalski powiedział, że skoro kredyt był podjęty uchwałą budżetową na 2022r. w grudniu, to dlaczego trzeba podejmować drugą uchwałę teraz w tej samej sprawie.
Skarbnik Gminy M. Górniewska odpowiedziała, że wynika to z ustawy o finansach publicznych. Przepisy uchwały budżetowej nie są wystraczające do podejmowania zobowiązań finansowych i tytułów dłużnych.
Radna J. Leczkowska zaapelowała do radnych, że robią to bardzo pochopnie, nie zastanawiają się, a być może ten Polski Ład też nie będzie mógł być zrealizowany z obciążeń jakie nasz kraj w tej chwili otrzymuje. Uważa, że pochopność radnych jest przerażająca i Przewodnicząca Komisji Budżetu powinna się dokładnie zapoznać z umowami, jakie są kredyty, jaki termin spłaty, jaki scenariusz spłat, a jakoś nie widzi żeby pani Urszula Matusiak się do tego przygotowała.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka powiedziała, że każdy radny powinien odpowiadać za siebie, i sama jest przekonana, że pani Przewodniczącą Komisji Budżetu jest dobrze przygotowana i nie musi się z tego tłumaczyć na forum.
Radna U. Matusiak powiedziała, że nie zgadza się z wypowiedzią p. Jolanty Leczkowskiej i poprosiła Przewodnicząca RG o przejście do kolejnego punktu, ponieważ żadnego zagrożenia nie widzi.
Radny P. Dymecki w odpowiedzi udzielonej przez Panią Wójt odnośnie wydatkowania tylko pieniędzy które mamy, nie jest do końca to prawdą, ponieważ mamy się finansować z kredytu który mamy zaciągnąć. A kredyt nie są pieniędzmi, które mamy na koncie. Tak więc jest to trochę wprowadzanie w błąd, zadłużamy się po to żeby inwestować. Nie są to rzeczywiście nasze pieniądze. Zwrócił się do Przewodniczącej Komisji Budżetu, która podczas grudniowej sesji była bardzo przeciwna zaciąganiu kredytu, więc coś się na pewno zmieniło w wiedzy którą posiada, gdyż podnosiła, że nie powinniśmy się dalej zadłużać.
Skarbnik Gminy M. Górniewska odnośnie wypowiedzi p. J. Leczkowskiej - nikt nie ukrywa jakie wysokości rat kapitałowych na cały okres zaciągniętego długu są spłacane. W każdej uchwale w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej w kolumnie 5.1 są wyszczególnione kwoty wg poszczególnych lat, ile wynoszą spłaty rat kapitałowych od zaciągniętych kredytów i pożyczek.
Radna U. Matusiak powiedziała, że w pierwszym roku pracy w Radzie zapoznawała się z funkcjonowaniem ustawy budżetowej i że były zagrożenia. Obecnie otrzymaliśmy z zewnątrz wiele możliwości dofinansowania które można realizować. Szkoda by było ich nie wykorzystać, czy to na budowę strażnicy, czy budowy boiska, czy Szkoły w Kuklówce, czy na inwestycje drogowe. Ufa i ma nadzieję, że P. Skarbnik wraz z P. Wójt dopilnują aby takie czarne scenariusz się nie sprawdziły.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego na finansowanie planowanego deficytu budżetu gminy w 2022r.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:
- 8 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, M. Leja, B. Michałowska, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Partyka, G. Górka)
- 4 głosami „przeciw” (P. Dymecki, J. Leczkowska, E. Stępień, B. Kowalski)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLVII/347/2022 w załączeniu do protokołu
Punkt 8.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odpłatne nabycie nieruchomości z przeznaczeniem pod drogę gminną w obrębie ewid. Pieńki Radziejowickie.
Pracownik UG W. Rydzewska poinformowała, że projekt uchwały był omawiany na komisji i zaopiniowany pozytywnie, jak również uzyskał opinię radcy prawnego. W uchwale wyraża się zgodę na odpłatne nabycie od dotychczasowego właściciela na rzecz Gminy Radziejowice nieruchomości gruntowej położonej w obrębie Pieńki Radziejowickie oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka o numerze ewidencyjnym 13/5 o powierzchni 0,10 ha z przeznaczeniem pod drogę gminną.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odpłatne nabycie nieruchomości z przeznaczeniem pod drogę gminną w obrębie ewid. Pieńki Radziejowickie.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:
- 12 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, M. Leja, B. Michałowska, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Partyka, G. Górka, P. Dymecki, J. Leczkowska, E. Stępień, B. Kowalski)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLVII/348/2022 w załączeniu do protokołu)
Punkt. 9
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości w obrębie Kuklówka Radziejowicka.
Pracownik UG W. Rydzewska poinformowała, że projekt uchwały był omawiany na komisji i zaopiniowany pozytywnie, jak również uzyskał opinię radcy prawnego. W uchwale wyraża się zgodę na zbycie w drodze przetargu niezabudowanych nieruchomości stanowiących własność Gminy Radziejowice, położonych w obrębie ewidencyjnym Kuklówka Radziejowicka.
Radny P. Dymecki zapytał czy wszystkie działki są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniowa jednorodzinną.
Pracownik UG W. Rydzewska odpowiedziała, że te objęte uchwałą tak.
Radny P. Dymecki zapytał czy działki sąsiednie nr. 65/18, 65/19 zostały zmienione przebranżowione, na działkę typowo usługową, czy nie będzie to wpływało negatywnie na możliwość osiągnięcia ceny zbywania naszych działek.
Pracownik UG W. Rydzewska odpowiedziała, że wyceny przygotowane przez rzeczoznawcę majątkowego są bardzo dobre.
Radny P. Dymecki - wyceny tak, ale jeszcze jest cena przetargowa. Czy zlokalizowanie w bezpośrednim sąsiedztwie naszych działek, działki usługowej nie będzie wpływało negatywnie na osiągnięcie odpowiedniej ceny działki w przetargu.
Działki sąsiadujące z działką 65/25 są wykorzystywane nie pod zabudowę mieszkaniowa tylko usługę, jest to miejsce składowania materiałów drogowych, budowlanych, kruszyw. Czy to nie będzie wpływać negatywnie na osiągnięcie odpowiedniej ceny działki w przetargu.
P. Wójt U. Ciężka poinformowała, że raczej nie będzie wpływać negatywnie, ponieważ jedna z osób zainteresowanych kupnem działek, jest właścicielem działek sąsiadujących.
Pracownik UG W. Rydzewska odpowiedziała, że rzeczoznawca majątkowy na pewno wziął pod uwagę sąsiedztwo tych nieruchomości i cena nie została obniżona z tego powodu.
Radny P. Dymecki - rozumie że zmiana przeznaczenia działek (tych działek sąsiednich), była zgodna z miejscowym planem i nie ma żadnych przeciwskazań do prowadzenia takiej działalności.
P. Wójt U. Ciężka poinformowała, że była zwrócona uwaga właścicielowi działki że nie powinien w taki sposób zajmować tej działki oraz żeby usunął to co zostało na niej zgromadzone.
Radny P. Dymecki zapytał czy była to zwykła rozmowa, czy została wszczęta procedura.
P. Wójt U. Ciężka poinformowała, że na razie został upomniany.
Radny M. Bielak zapytał czy ktoś zgromadził ten materiał na działce gminnej.
P. Wójt U. Ciężka powiedziała, że właściciel działki zlokalizował kruszywo na swojej działce.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości w obrębie Kuklówka Radziejowicka.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:
- 9 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, M. Leja, B. Michałowska, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Partyka, G. Górka, P. Dymecki)
- 3 głosami „przeciw” (J. Leczkowska, E. Stępień, B. Kowalski)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLVII/349/2022 w załączeniu do protokołu)
Pani Wójt U. Ciężka zapytała z jakiego powodu Radni są przeciwni sprzedaży działek w Kuklówce Radziejowickiej.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka - w tej chwili nie ma to już znaczenia.
Punkt 10.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie udziału w nieruchomości w m. Benenard.
Pracownik UG W. Rydzewska poinformowała, że projekt uchwały wyraża zgodę na zbycie w drodze przetargu udziału Gminy Radziejowice wynoszącego 1/96 część we współwłasności niezabudowanej nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka o numerze ewidencyjnym 3/8 o powierzchni 0,07 ha, położonej w miejscowości Benenard, obręb ewidencyjny 0003 Benenard. Projekt uchwały był omawiany na komisji i zaopiniowany pozytywnie, jak również uzyskał opinię mecenasa.
Radna J. Leczkowska zapytała który to będzie odcinek drogi.
Pracownik UG W. Rydzewska poinformowała, że było to przekazane w materiałach i chodzi o odcinek od ulicy granicznej. Pierwsza część ulicy Wspólnej do zakrętu.
Radna J. Leczkowska - w pierwszej części wszyscy mieszkańcy mają udział w tej drodze, dziewięciu mieszkańców. Należałoby to przekazać na mieszkańców, bez przetargu.
Pracownik UG W. Rydzewska poinformowała, że w uchwale nie są sprzedawane metry tylko udział.
Radna J. Leczkowska - zapytała jak może ktoś kupić sam udział w drodze ? Powinno to być zdjęte z obrad sesji. Dodała, że rozmawiała z sąsiadami na ten temat.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka poinformowała, że należało złożyć formalny wniosek i takie kwestie powinny być wyjaśniane na komisach. Dodała, że udział Gminy Radziejowice wynosi 1/96.
Radny P. Dymecki - ten udział wynika z przejęcia w spadku i dotyczy działki nr 3/31 czy działka ta posiada udział w działce 3/8, czy również posiada swój udział w dz. nr. 3/15?
Pracownik UG W. Rydzewska poinformowała, że działka nr 3/31 nie posiada udziału w działce 3/8.
Radny P. Dymecki czy udział w działce 3/8 wynika z przejęcia spadku działki 3/31. W jaki sposób Gmina weszła w posiadanie tego udziału.
Pracownik UG W. Rydzewska poinformowała, że otrzymaliśmy go tym samym postanowieniem sądu co działki 3/31.
Radny P. Dymecki - czy w ramach przejętego spadku istnieje też udział w działce 3/15?
Pracownik UG W. Rydzewska odpowiedziała, że nie - mamy udział w działce 3/8.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka poddała pod głosowanie w/w projekt uchwały.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:
- 8 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, M. Leja, B. Michałowska, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Partyka, G. Górka)
- 3 głosami „przeciw” (J. Leczkowska, E. Stępień, B. Kowalski)
- 1 głosem „wstrzymującym się” (P. Dymecki)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLVII/350/2022 w załączeniu do protokołu)
Punkt 11.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Radziejowice w 2022 roku.
Kier. Ref. GGiOŚ H. Kaniewska powiedziała, że w związku z art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, który zobowiązuje radę gminy do określania w drodze uchwały, corocznie do dnia 31 marca, programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, przygotowany został Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Radziejowice w 2022 roku, stanowią załącznik do niniejszej uchwały. Uchwalenie programu jest wypełnieniem obowiązku wynikającego z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, który obliguje gminy do zapobiegania bezdomności zwierząt, zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywania. W przygotowanym programie określona została wysokość środków finansowych przeznaczonych na jego realizację, które zostały ujęte w planie finansowym budżetu gminy Radziejowice na 2022 rok. Projekt programu został przekazany do zaopiniowania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Żyrardowie, dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich, działających na obszarze gminy Radziejowice oraz podany do publicznej wiadomości na podstawie § 1 ust. 1 uchwały nr XX/144/2012 Rady Gminy Radziejowice z dnia 25 kwietnia 2012r. w sprawie sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
Program obejmuje w szczególności:
1) zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt;
2) opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie;
3) odławianie bezdomnych zwierząt;
4) obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach dla zwierząt;
5) poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt;
6) usypianie ślepych miotów;
7) wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich;
8) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt;
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka w związku z brakiem uwag poddała pod głosowanie powyższy projekt uchwały.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:
- 12 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, M. Leja, B. Michałowska, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Partyka, G. Górka, P. Dymecki, J. Leczkowska, E. Stępień, B. Kowalski)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLVII/351/2022 w załączeniu do protokołu)
Punkt. 12.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu lokalu użytkowego w nieruchomości położonej przy ul. Słonecznej 2 w Radziejowicach na okres łączny powyżej 3 lat w trybie bezprzetargowym z dotychczasowym najemcą.
P. Wójt U. Ciężka poinformowała, że na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami podała do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości do oddania w najem stanowiący przedmiot własności gminy, poprzez wywieszenia na tablicy ogłoszeń od dnia 21.02.br. do 15.03.br. oraz poprzez zamieszczenie na stronie internetowej urzędu. Przedmiotem najmu był lokal użytkowy o powierzchni 18,20 m kw. usytuowany na parterze budynku w nieruchomości położonej przy ulicy Słonecznej 2 w Radziejowicach oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 284/17, dla której Sąd Rejonowy w Żyrardowie prowadzi Księgę wieczystą o nr KW PL1Z000 10747/3 . Dotychczasowym najemcom był Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Rehabilitacji Domowej, lokal przeznaczony był na prowadzenie biura Centrum Rehabilitacji Domowej, które to centrum świadczy usługi medyczne w ramach powszechnego ubezpieczenia na podstawie kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na wynajem lokalu został złożony wniosek przez Centrum Rehabilitacji Domowej na prowadzenie biura CRD w okresie od 01.04.2022 r. do 31.03.2025 r. Dodała, że temat został omówiony na posiedzeniu Komisji.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka poinformowała, że zna taki przypadek, że mieszkańcy spoza miejscowości Radziejowice zostali odesłani na rehabilitację do innych placówek w okolicy.
Radna U. Matusiak zapytała ile wynosi czynsz za wynajem za 1m2 w/w lokalu.
P. Wójt U. Ciężka poinformowała, że czynsz najmu za lokal miesięcznie wynosi 671, 58 zł. brutto, czyli będzie to 18,2 zł./m2. Do tego dojdzie opłata za zużycie energii elektrycznej, i wywóz odpadów stałych we własnym zakresie.
Radna J. Leczkowska - jeżeli ta rehabilitacja nie działa dla wszystkich mieszkańców Radziejowic, to dla kogo działa.
P. Wójt U. Ciężka poinformowała, że rehabilitacja działa, prawdopodobnie wyniknęło jakieś nieodmówienie i zwróci na to uwagę. Dodała, że na posiedzeniu komisji była zalogowana osoba zainteresowana najem lokalu i można było wyjaśnić nieporozumienie.
Radna J. Leczkowska - pani Przewodniczącej nie było na komisji i radni nie wiedzieli o takie sytuacji.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka poinformowała, że sprawa się zakończyła pozytywnie, natomiast w pierwszej chwili było odesłanie do Żyrardowa na rehabilitację domową.
Radna B. Trzaskowska poinformowała, że z Kuklówki Zarzecznej dwie osób korzystają z rehabilitacji domowej.
P. Wójt U. Ciężka poinformowała, że z rehabilitacji również korzystały osoby z Radziejowic i Podlasia.
Następnie Przewodnicząca RG G. Górka poddała pod głosowanie powyższy projekt uchwały.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:
- 12 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, M. Leja, B. Michałowska, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Partyka, G. Górka, P. Dymecki, J. Leczkowska, E. Stępień, B. Kowalski)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLVII/352/2022 w załączeniu do protokołu)
Punkt 13.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy Pogodna w miejscowości Adamów-Wieś.
Z-ca Wójta A. Jankowski przedstawił projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy Pogodna w miejscowości Adamów-Wieś. Dodał, że na posiedzeniu Komisji sprawa została omówiona i zaopiniowana pozytywnie przez Radnych.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka dodała, że ulicy zlokalizowanej na działce o nr ew.7/3 stanowiącej drogę wewnętrzną położoną w miejscowości Adamów-Wieś, której przebieg przedstawiony jest na załączniku graficznym do niniejszej uchwały nadaje się nazwę ul. Pogodna. W związku z brakiem uwag Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka poddała pod głosowanie powyższy projekt uchwały.
W wyniku głosowania, przy obecności 12 radnych:
- 12 głosami „za” (M. Bielak, R. Kuziemski, M. Leja, B. Michałowska, B. Trzaskowska, U. Matusiak, P. Partyka, G. Górka, P. Dymecki, J. Leczkowska, E. Stępień, B. Kowalski)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLVII/353/2022 w załączeniu do protokołu)
Punkt 14.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka poinformowała, że nie wpłynęły interpelacje i zapytania Radnych.
Punkt 15.
Radny P. Dymecki zwrócił się do władz gminy o przyspieszenie procesu ogłoszenia przetargu na odbiór odpadów od mieszkańców stałych z gminy Radziejowice. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami prasowymi m. st. Warszawy, która zamierza wprowadzić jako jednostkę realizującą na terenie miasta spółkę miejską, wiele firm, które prowadzą tam działalności zostanie pozbawiona rynku pracy, jest to niedaleko gminy Radziejowice, więc jest szansa na pozyskanie nowego wykonawcy dla naszej gminy. Mamy podobny przykład po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór odpadów z działek letniskowych, gdzie pojawiła się firma która zaproponowała o 1/3 ceny mniej. Dlatego zwraca się z wnioskiem o przyspieszenie z III czy IV kwartału br. tego procesu w tym zakresie.
Z-ca Wójta A. Jankowski – powiedział, że już w ubiegłym roku przetarg w zakresie odbioru odpadów stałych z terenu gminy był przyspieszony i nie był to III ani IV kwartał, jeśli chodzi o ogłoszenie przetargu i zbieranie ofert. Również w Urzędzie jest to monitorowane i jak tylko przetargi bieżące i inwestycyjne, zostaną ogłoszone, Gmina zajmie się przetargiem na odbiór odpadów od mieszkańców stałych.
Radny P. Dymecki zapytał w którym momencie był ogłoszony przetarg w ubiegłym roku miał być w II kwartale, ale przeskoczył nam do III kw.
Z-ca Wójta A. Jankowski zapytał czy radny wie kiedy został on ogłoszony? Wydaje się, że zdecydowanie wcześniej niż w latach ubiegłych.
Radny P. Dymecki - tak, ponieważ w ubiegłych latach było to w IV kw. A teraz przeszedł do III kw. chociaż było wnioskowane żeby było to w pierwszej połowie roku. Jest to jego uwaga.
Z-ca Wójta A. Jankowski powiedział, że jak tylko czas na to pozwoli, będzie to realizowane.
Radny P. Dymecki - drugie pytanie dotyczy prośby klubu radnych o udostępnienie nagrania z posiedzenia komisji rewizyjnej. Po raz kolejny odmówiono udostępnienia nagrania. Jakie są podstawy blokowania dostępu do informacji. W piśmie otrzymali odpowiedź, że z nagraniem można zapoznać się na terenie gminy. Jest to mało efektywne, ponieważ musiałby być przeznczony dla klubu jakiś pokój na odsłuchanie ponad godzinnego nagranie i pracownik musiałby być wyłączony w tym czasie ze swoich prac, co też wprowadzałoby zamieszanie w urzędzie. Być może jakieś stanowisko pracy musiałaby być udostępnione klubowi a tak naprawdę udostępnienie nagrania na płycie trwałoby ok. 5 minut.
Jakie są do tego podstawy?
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka poinformowała, że wielokrotnie było wyjaśniane członkom klubu, że nagranie stanowi bazę do opracowania protokołu, i po podpisaniu może ulec wykasowaniu. Nagrania mają charakter wewnętrzny, jako materiały robocze i wykorzystywane pomocniczo przy sporządzaniu protokołów. W związku z tym, pani J. Leczkowska otrzymała odpowiedź, że z nagraniem można się zapoznać w Urzędzie Gminy. Taka sama sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o dokumenty np. finansowe, które nie są kserowane tylko udostępniane do wglądu w urzędzie. To są dwie różne kwestie, ale wielokrotnie było wyjaśniane, że nie jest to dokument taki jak nagranie z sesji, który musi być zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym trwale nagrywany i udostępniany. Jeśli chodzi o komisje nie ma takiego obowiązku. Nagrania z komisji mają charakter pomocniczy, i nie stanowią dokumentu. Podkreśliła, że protokoły z posiedzeń nie są stenogramami ani stenopisami, czego nadal oczekują członkowie klubu. Jeśli chodzi o sesję, każda osoba zainteresowana może sobie odtworzyć nagranie odsłuchać i zinterpretować.
Radna J. Leczkowska powiedziała, że to pani Przewodnicząca to utrudnia, ponieważ poprzednio można było otrzymać nagranie na dyskietce i nie było takiego problemu żeby sobie przesłuchać i zrobić dodatkowo jakieś notatki.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka – powiedziała, że nie ma takiej wiedzy. Powiedziała, że na komisji sami Państwo Radni nagrywają i można sobie to porównać.
Radny P. Dymecki – powiedział, że w uzyskiwanych odpowiedziach jest informacja, że są to materiały wewnętrzne i nie stanowią one informacji publicznej. Była prośba, żeby były one załączane na stronie internetowe na bip. Teraz jest to inny przypadek, ponieważ materiały o które prosili Radni, gdzie nie jest to udostępniane na zewnątrz, tylko dla radnych którzy chcieliby się przygotować do pracy w komisji. Tak więc nie wie dlaczego nawet materiały wewnętrzne nie zostały udostępnione. Przytoczył wyrok sądu administracyjnego z 15.06.2016r. Dostęp do informacji publicznej z posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej następuje przez dostęp do protokołów lub stenogramów. Natomiast materiały audiowizualne lub teleinformatyczne są źródłem informacji publicznej z tych posiedzeń jedynie w wypadku, gdy 1) protokół nie został sporządzony i 2) o ile materiały te w pełni rejestrują obrady.
Protokołu jeszcze nie ma, a komisje są nagrywane , tak wiec zgodnie z wyrokiem tego sądu uzasadnieniem, materiały mają one charakter wewnętrzny i są źródłem dostępu do informacji publicznej.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka powiedziała, że protokół jest sporządzany i można zawsze przyjść do urzędu i z zapisem się zapoznać.
Radny P. Dymecki czy protokół jest sporządzony i kto został o tym powiadomiony?
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka odpowiedziała, że przede wszystkim przewodniczący komisji.
Radny P. Dymecki - protokół podpisują wszyscy członkowie komisji, i jako członek tej komisji nie przypomina sobie żeby uzyskał informację o przybycie i jego podpisanie.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka poinformowała, że zweryfikuje to.
Radny P. Dymecki dodał, że o dostęp do takich informacji można się ubiegać na podstawie się Art. 61, ust. 2 konstytucji RP Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu, oraz
art. 7. Udostępnianie informacji publicznych następuje w drodze:
3) wstępu na posiedzenia organów, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3, i udostępniania materiałów, w tym audiowizualnych i teleinformatycznych, dokumentujących te posiedzenia;
A także art. 19 ustawy o dostępnie do informacji publicznej, który
Art. 19. Organy, o których mowa w art. 18 ust. 1 i 2, sporządzają i udostępniają protokoły lub stenogramy swoich obrad, chyba że sporządzą i udostępnią materiały audiowizualne lub teleinformatyczne rejestrujące w pełni te obrady. Nie ma podstawy żeby stale utrudniać dostęp do powyższych informacji zarówno radnym jak i mieszkańcom.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka powiedziała, że żaden dostęp do informacji nie jest utrudniany, Radni uczestniczą w obradach radny oraz komisjach, i w swoim zakresie również je nagrywają. Współpraca radnych powinna polega na pracy dla mieszkańców, razem, wspólnie z radnymi - a nie działać przeciwko sobie.
Radny P. Dymecki powiedział, że niejednokrotnie starają się rozmawiać i przedstawiać argumenty, powołują się na przepisy, na informację od mieszkańców. To, że nie mają takiego samego zdania - jest demokracja i każdy może mieć odmienne zdanie.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka powiedziała, że od 30 kwietnia, kiedy pan Radny zasiadł w radzie cały czas ją atakuje, czy nie można porozmawiać i dojść do jakiegoś wyjaśnienia pewnych sytuacji, porozumienia. Jest to niekomfortowa sytuacja, gdy dochodzi do takich nieporozumień. Prosiła o rozmowę z panem Radnym, chciałaby aby działanie Radnych było wspólne, „a nie przeciwko sobie”, bycie radnym i społecznikiem także powinno być , takie aby nie robić sobie złośliwości.
Radny P. Dymecki powiedział, że przede wszystkich mamy działać dla dobra ogółu społecznego , ale nie zawsze jest to dla dobra naszych kolegów radnych. Raczej działamy dla mieszkańców, a nie dla kolegów radnych.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka – cyt: właśnie działajmy razem - właśnie dla dobra naszych mieszkańców.
Radny P. Dymecki powiedział, że żeby odpowiednio pracować potrzebują różnych informacji.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka - czasem warto ze sobą rozmawiać.
Radny P. Dymecki powiedział, że w komisjach są rozmowy i niekiedy podczas dyskusji głos jest odbierany, żeby przechodzić dalej z tematami, ponieważ jest mało czasu. Zapytał czy można uzyskać nagranie komisji.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka odpowiedziała, że tak jak jest w udzielonej odpowiedzi - nagranie ma charakter wewnętrzny i można go odsłuchać w urzędzie.
Radny P. Dymecki zapytał na podstawie jakiego przepisu Przewodnicząca zdjęła z porządku obrad protokół z XLIV Sesji RG.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka odpowiedziała, że nie mogła ustosunkować się do uwag, gdyż wymagałoby to bardzo dużo czasu. Było trzy tygodnie aby wnieść uwagi do protokołu, i wtedy solidnie by się przygotowała i ustosunkowała, a na tym etapie nie była w stanie tego zrobić. W związku z tym po przeczytaniu uwag i przemyśleniu złożyła wniosek formalny o zdjęcie protokołu z porządku obrad.
Radny P. Dymecki powiedział, że pani Przewodnicząca skorzystała z jego notatek i przesłała do radnych, i mogą z nich skorzystać radni, to o co prosili w poprzednim piśmie. Poprosił o odpowiedź jaka była podstawa prawna do zdjęcia protokołu.
Radna U. Matusiak nawiązała do organizacji zajęć dla uchodźców i poinformowała, że dyrektorzy szkół otrzymali informację, że jeśli są miejsca w szkołach to żeby przyjmować dzieci zwłaszcza do oddziałów przygotowawczych. Na terenie gminy nie ma takiego oddziału, i należałoby o tym porozmawiać i chciałaby uczestniczyć w spotkaniu z dyrektorami szkół na ten temat. Podziękowała za współpracę na polu oświatowym w zakresie udzielania pomocy uchodźcom.
Radny P. Dymecki zwrócił uwagę, że w Biuletynie Informacji Publicznej napotkał problem z publikacją Zarządzeń Wójta w rozbieżności ilości zarządzeń w folderach Menu przedmiotowe i folderze Zarządzenia Wójta Gminy. W folderze Zarządzeń Wójta brakuje zarządzenia nr 82/2021 i 83/2021.
Pani Wójt U. Ciężka powiedziała, że postara się to wyjaśnić. Brakujące zarządzenia zostaną opublikowane.
Radna J. Leczkowska odpowiadając na pytanie P. Wójt dlaczego była przeciwko działkom, wyjaśniła, że jeśli jest tam zgromadzone kruszywo, nie chciałaby dopuścić do tego aby osoba kupująca działki zrobiła składowisko pomiędzy domami jednorodzinnymi na materiały.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka zapytała czy roboty cząstkowe ubytków na drogach już się rozpoczęły?
Pani Wójt U. Ciężka powiedziała, że prace w tym zakresie już się rozpoczęły W pierwszej kolejności łatane są największe ubytki i sukcesywnie będą łatane mniejsze.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka zwróciła uwagę na ubytki w drogach w m. Zboiska od kapliczki w stronę Mszczonowa, oraz na ulicy graniczącej w m. Krze Duże z Kamionką.
Radna J. Leczkowska poinformowała, że rozmawiała z kierownikiem budowy dróg, że w Grodzisku Mazowieckim ok. maja/czerwca w będzie składowany destrukt, czy Gmina może wystąpić i zainteresować się tym.
Pani Wójt U. Ciężka powiedziała, że Gmina Radziejowice już miesiąc temu złożyła wniosek o pozyskanie powyższego destruktu.
Punkt 16.
Przewodnicząca RG Radziejowice G. Górka zamknęła XLVII Sesję VIII kadencji Rady Gminy Radziejowice.
Protokołowała: Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice
Anna Chadryś Grażyna Górka
Realizacja: IDcom.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 Gmina Radziejowice
Projekt "Gmina Radziejowice dostępna w cyberprzestrzeni" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.