Sesja rozpoczęła się o godz. 1630 i trwała do godz. 1840.
Obecni na posiedzeniu radni oraz zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.
Punkt 1
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka otworzyła XLII Sesję Rady Gminy Radziejowice VIII kadencji i powitała Panią Wójt Urszulę Ciężką, radnych i pracowników Urzędu Gminy.
Stwierdziła prawomocność obrad, gdyż na 15 radnych obecnych było 13 (nieobecny radny: Jakub Borowiec, Marcin Mrówczyński)
Punkt 2
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka przedstawiła proponowany porządek obrad Sesji:
Następnie Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Górka złożyła wniosek o wprowadzenie do proponowanego porządku obrad Sesji RG dodatkowego punktu pn. „Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień z podatku od nieruchomości” jako pkt. 10.
Radny Radosław Kuziemski zapytał czy w związku ze złożonym wnioskiem Klubu Niezależnych o udostepnienie dokumentów związanych z planem zagospodarowania przestrzennego obejmującego fragment miejscowości Benenard, punkt będzie rozpatrywany.
Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Górka poinformowała, że jeśli sprawa nie jest jasna, można złożyć wniosek o zdjęcie punktu z proponowanego porządku obrad Sesji.
Pani Wójt Urszula Ciężka poinformowała, że wniosek podpisany przez Przewodniczącą Klubu Niezależnych Jolantę Leczkowską dotyczy udostępnienia kopii dokumentów:
1) Dokumentu wyboru oferty, wraz z treścią oferty złożoną przez wybraną firmę do opracowania MPZP;
2) Podpisanej umowy z wybraną firmą wraz ze wszystkimi zawartymi aneksami;
3) Informacji o zasadach wypłacania wynagrodzeń cząstkowych podczas realizacji zlecenia (o ile informacja taka nie została zawarta w umowie), oraz wypłaconych kwotach;
4) Udostepnieniu kopii dokumentów potwierdzających poniesione wydatki związane z uchwaleniem zmiany MPZP Benenard (koszty: ogłoszeń, opinii)
5) Kopii dokumentów opiniujących MPZP – tj. protokołów z posiedzenia Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz opinii dotyczącej projektu MPZP Benenard.
Udostępnione dokumenty posłużą do przygotowania stanowiska Klubu w sprawie wprowadzanych zmian do MPZP.
Pani Wójt Urszula Ciężka stwierdziła, że wobec powyższego pisma należy się zastanowić czy nie zdjąć punktu z porządku obrad do czasu udzielenia odpowiedzi na wniosek.
Radny Paweł Dymecki powiedział, że jeżeli chodzi o zgodność planu ze studium zostało to teoretycznie wyjaśnione na posiedzeniu Komisji w oświadczeniu słownym projektanta, tak samo było w kwestii opinii Komisji Urbanistycznej. Dlatego chcieliby się z wymienioną dokumentacją zapoznać, nie mniej jednak po uzyskanych informacjach podczas komisji do samych zapisów studium nie mają żadnych uwag. Reszta danych posłuży do innych procedur, które są w tej chwili w trakcie, tak jak jest procedowanie studium.
Przewodnicząca Klubu Niezależnych Jolanta Leczkowska stwierdziła, że nie należy zdejmować tego punktu z porządku obrad.
Pani Wójt Urszula Ciężka zapytała czy wobec tego to zapytanie jest nieaktualne, ponieważ wniosek został złożony podczas komisji 11.10.br.
Przewodnicząca Klubu Niezależnych Jolanta Leczkowska powiedziała, że tego punktu nie trzeba zdejmować, nie mniej jednak w późniejszym terminie chcieliby się zapoznać z tymi dokumentami.
Pani Wójt Urszula Ciężka przytoczyła zapis uzasadnienia do wniosku „Udostępnione dokumenty posłużą do przygotowania stanowiska Klubu w sprawie wprowadzanych zmian do MPZP”, czyli dokumenty miałyby posłużyć do podjęcia decyzji w momencie głosowania nad uchwałą.
Przewodnicząca Klubu Niezależnych Jolanta Leczkowska powiedziała, że jest za tym aby głosować uchwałę na sesji, a z zapytania na razie się klub wycofuje.
Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Górka poddała wniosek o wprowadzenie do proponowanego porządku obrad Sesji RG dodatkowego punktu pn ”Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień z podatku od nieruchomości” pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 11 głosami „za” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Grażyna Górka, Barbara Michałowska, Ewa Stępień, Urszula Matusiak, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Marcin Soból, Bogdan Kowalski)
- 2 głosami „wstrzymującymi się” (Jolanta Leczkowska, Paweł Dymecki)
Wniosek zatwierdzono
Radna Paulina Partyka zapytał czy pismo Klubu zostanie całkowicie wycofane, czy takie pismo wpłynie z takim samym zapytaniem ?
Przewodnicząca Klubu Niezależnych Jolanta Leczkowska powiedziała, że wyraźnie powiedziała, że „na razie rezygnujemy”.
Pani Wójt Urszula Ciężka zapytała czy wszystkie zapisy uchwały są jasne, i nie ma wątpliwości co do podjęcia decyzji w tej sprawie.
Radny Paweł Dymecki powiedział, że co do uchwalanego fragmentu planu nie ma zastrzeżeń, jest ona w większości zgodna ze studium, może wpłynąć zapytanie odnośnie kosztów jakie były poniesione i jakie podpisane umowy zawarte, ale to w tym momencie będzie dotyczyło spraw budżetowych, a nie samego uchwalenia studium.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka stwierdziła, ze należałoby poddać pod głosowanie wniosek o przesunięcie do następnej Sesji RG punktu dotyczącego uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego fragment miejscowości Benenard.
Przewodnicząca Klubu Niezależnych Jolanta Leczkowska powiedziała, że tak jak już wcześniej wyjaśniałam jest za tym aby procedować ten punkt, więc nie widzi potrzeby aby zdejmować ten punkt z porządku obrad.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka - czyli pismo o wydaniu opinii przez klub w tej sprawie wycofujemy.
Przewodnicząca Klubu Niezależnych Jolanta Leczkowska odpowiedziała, że tak wycofujemy.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka odczytała proponowany porządek obrad ze zmianą i poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 12 głosami „za” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Grażyna Górka, Barbara Michałowska, Ewa Stępień, Urszula Matusiak, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Marcin Soból, Bogdan Kowalski, Jolanta Leczkowska)
- 1 głosem „wstrzymującym się” (Paweł Dymecki)
Porządek obrad zatwierdzono.
Punkt 3.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poinformowała, że do protokołu Sesji RG Nr XLI/2021 nie wpłynęły uwagi, więc poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 12 głosami „za” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Grażyna Górka, Barbara Michałowska, Ewa Stępień, Urszula Matusiak, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Marcin Soból, Jolanta Leczkowska, Paweł Dymecki)
- 1 głosem „wstrzymującym się” (Bogdan Kowalski)
Protokół Nr XLI/2021 zatwierdzono
Punkt 4.
Pani Wójt Urszula Ciężka przedstawiła informacje z pracy w okresie pomiędzy Sesjami, która dotyczyła m.ni.:
1. braków kadrowych w Urzędzie Gminy,
2. Złożonego wniosku do budżetu powiatu żyrardowskiego na rok 2022 z prośbą o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie, z przeznaczeniem na remont dróg powiatowych nr 4713W i 4716W położonych na terenie gminy Radziejowice, na niżej wymienionych odcinkach dróg:
- nr 4713W Żyrardów od drogi nr 50- Korytów-Radziejowice do drogi 579 - odcinek ok. 900,00 mb zaczynając od skrzyżowania z drogą powiatową nr 4715W w miejscowości Tartak Brzózki w stronę Korytowa;
- nr 4716W Korytów- Olszówka od dawnej drogi krajowej nr 50 (Korytów A ul. Dębowa) do wiaduktu nad obwodnicą Żyrardowa.
W piśmie zwróciła się również o oczyszczenie i odtworzenie rowów przydrożnych biegnących wzdłuż drogi powiatowej nr 4711W (droga przez wieś Krze Duże), które zostały zasypane przy przebudowie tej drogi.
3. pozyskanego destruktu asfaltowego z rejonu drogownictwa w Grodzisku Mazowieckim 1000 ton, na remont drogi Budy Józefowskie w kierunku Jaktorowa, Adamów-Parcel przedłużenie ulicy Łęgowej i Folwarcznej,
4. wykonania i wymianie osłon przeciwporażeniowych na wiadukcie drogowym nad linią kolejową nr 4 CMK, w ciągu ulicy Prostej w miejscowości Słabomierz, jako pilne zalecenie wykonania zadania Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego,
5. pracach końcowych realizacji drugiego etapu wykaszania poboczy przy drogach,
6. ogłoszonego zamówienia publicznego przez Gminę Puszcza Mariańska na wykonanie utwardzania nawierzchni dróg gminnych wraz z dostawą i wyrównaniem w tym droga na odcinku Bednary gm. Puszcza Mariańska, przy której mieszkają mieszkańcy Gminy Radziejowice. Gmina Radziejowice przeznaczyła z budżetu gminy dotację na ten cel w wysokości 50.000 zł. P. Wójt przedstawiła zakres zdania oraz termin realizacji zamówienia, który wynosi 5 tygodni od daty podpisania umowy,
7. wykonania sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych ulicy Dębowej w miejscowości Korytów A.
8. zakończenia remontu drogi na odcinku Tartak Brzózki – Mszczonów o długości 990 mb, który był realizowany przez Powiatowy Zarząd Dróg,
9. podpisanej umowy na dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 11.758,56 zł. na realizację zadania pn. Usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Radziejowice.
10. trwających pracach polegających na przebudowie drogi miejscowości Nowe Budy (część drogi wykonywana jest nakładką asfaltową, a część destruktem)
11. złożonego wniosku do Starosty Powiatu Żyrardowskiego z zapytaniem czy uciążliwe przedsięwzięcia budowy instalacji związanych z magazynowaniem, odzyskiem, unieszkodliwianiem i składowaniem odpadów na terenie Mszczonów, w sąsiedztwie z Gminą Radziejowice wymagały oceny oddziaływania na środowisko i czy w/w przedsięwzięcia uzyskały już pozwolenia na budowę. Do dnia dzisiejszego Gmina Radziejowice nie otrzymała odpowiedzi na ten temat. Wystąpiła również z pismem Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie czy skumulowane przedsięwzięcia nie powinny być rozpatrywane razem odnośnie oddziaływania na środowisko. Pismo to zostało wysłane do wiadomości Ministrowi Klimatu i Środowiska, Wojewodzie Województwa Mazowieckiego, Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska, Staroście Powiatu Żyrardowskiego, Rady Powiatu Żyrardowskiego, Burmistrzowi Mszczonowa, Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Mszczonowie. Powyższa korespondencja została umieszczona w zakładce bip.radziejowice.pl.
12. ogłoszenia Starosty Powiatu Żyrardowskiego w sprawie modernizacji ewidencji gruntów i budynków, w ramach Umowy na „Cyfryzację danych Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego szczebla powiatowego w celu ich publikacji” zawartej pomiędzy Województwem Mazowieckim i Powiatem Żyrardowskim. Po wykonaniu prac geodezyjnych i kartograficznych projekt operatu opisowo – kartograficznego, zostanie wyłożony na okres 15 dni roboczych, do wglądu osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Żyrardowie.
Punkt 5.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka oddała głos Pani Skarbnik.
Skarbnik Gminy Marlena Górniewska przedstawiła informację z wykonania budżetu Gminy za I półrocze 2021r.
Uchwalony przez Radę Gminy budżet, po uwzględnieniu dokonanych zmian przewidywał plan dochodów w wysokości 42.655.687,95 zł. Dochody wykonano w wysokości 22.701.002,99 zł, co stanowi 53,22 % planu. Wydatki na plan 48.508.796,71 zł wykonano w wysokości 19.420.994,58 zł, co stanowi 40,04 % planu.
Następnie Pani Skarbnik przedstawiła uchwałę Nr 3.d./326/2021 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z dnia 27 września 2021r. w sprawie wydania pozytywnej opinii o przedłożonej przez Wójta Gminy Radziejowice informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2021r. z jedną uwagą, która dotyczyła składanej informacji przez Gminne Centrum Kultury.
Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Górka podziękowała za przekazanie powyższych informacji.
Punkt 6.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poinformowała, że projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego fragment miejscowości Benenard został omówiony na posiedzeniu Komisji w dniu 11.10.br. i w związku z brakiem uwag poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 12 głosami „za” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Barbara Michałowska, Ewa Stępień, Urszula Matusiak, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Marcin Soból, Jolanta Leczkowska, Paweł Dymecki, Bogdan Kowalski)
- 1 głosem „wstrzymującym się” (Grażyna Górka)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLII/303/2021 w załączeniu)
Punkt 7.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poinformowała, że projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Radziejowice został omówiony na posiedzeniu Komisji i w związku z brakiem uwag poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 13 głosami „za” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Barbara Michałowska, Ewa Stępień, Urszula Matusiak, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Marcin Soból, Jolanta Leczkowska, Paweł Dymecki, Bogdan Kowalski, Grażyna Górka)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLII/304/2021 w załączeniu)
Punkt 8.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poinformowała, że projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Radziejowice na 2021 rok został omówiony na posiedzeniu Komisji i w związku z brakiem uwag poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 13 głosami „za” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Barbara Michałowska, Ewa Stępień, Urszula Matusiak, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Marcin Soból, Jolanta Leczkowska, Paweł Dymecki, Bogdan Kowalski, Grażyna Górka)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLII/305/2021 w załączeniu)
Punkt 9.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poinformowała, że projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na finansowanie planowanego deficytu budżetu gminy Radziejowice w 2021r. został również omówiony na posiedzeniu Komisji. Następnie przedstawiła uzasadnienie do projektu uchwały. W związku z brakiem uwag poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 13 głosami „za” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Barbara Michałowska, Ewa Stępień, Urszula Matusiak, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Marcin Soból, Jolanta Leczkowska, Paweł Dymecki, Bogdan Kowalski, Grażyna Górka)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLII/306/2021 w załączeniu)
Punkt 10.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień z podatku od nieruchomości. Poinformowała, że stawki podatku wzrosną o 3%, i że w uchwale zawarty jest zapis o zwolnieniach z podatku od nieruchomości.
Skarbnik Gminy Marlena Górniewska poinformowała, że po konsultacji projektu uchwały z Regionalną Izbą Obrachunkową uległ zmianie zapis paragrafu drugiego.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka odczytała brzmienie
§ 2. 1 Zwalnia się z podatku od nieruchomości:
1) grunty, budynki lub ich części związane z ochroną przeciwpożarową;
2) grunty, budynki lub ich części związane z działalnością w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków;
3) grunty oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako drogi ( symbol „dr”);
2. Zwolnienie, o którym mowa w § 2 ust. 1 nie obejmuje gruntów, budynków lub ich części oraz budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
Radny Paweł Dymecki powiedział, że podczas omawiania uchwały było zapytanie odnośnie obszaru rewitalizacji i uzyskanej odpowiedzi, że nie ma wyznaczonego takiego obszaru. Poprosił o uściślenie, czy rzeczywiście tak jest, czy wygląda to tak, że na obszarze rewitalizacji, który jest naszą uchwałą wyznaczony nie ma terenów, które podlegają temu opodatkowaniu.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka odpowiedziała, że obszar rewitalizacji jest wyznaczony w naszej gminie, tylko nie został uchwalony program ponieważ nie został zatwierdzony przez Urząd Marszałkowski. W związku z tym, takie opłaty nie są pobierane.
Radny Paweł Dymecki powiedział, że drugie jego zapytanie dotyczy zwolnienia gruntów oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków jako drogi ( symbol „dr”) do którego złożył zapytanie pisemne, dość późno i dlatego nie ma jeszcze na nie odpowiedzi, co w przypadku dróg, które są powyznaczane, ale nie mają symbolu zmienionego w ewidencji gruntów na drogi , ale są wykorzystywane jako drogi, i są na obszarach rolnych kl. IV.
Pani Wójt Urszula Ciężka odpowiedziała, że od gruntów rolnych będą pobierane opłaty zgodnie z klasyfikacją gruntów, i według klasy gruntu będzie naliczany podatek.
Radny Paweł Dymecki zapytał czy wobec tego będziemy różnicować naszych mieszkańców jeżeli chodzi o opłaty za drogi, że część dróg będzie opodatkowana, a część nie.
Pani Wójt Urszula Ciężka wyjaśniła, że jeśli droga jest wydzielona na prywatnym terenie i posiada symbol dr (działkę stanowiącą dojazd) to widnieje w ewidencji gruntów jako droga i nie jest gruntem sklasyfikowanym.
Radny Paweł Dymecki - czyli podatki są naliczane zgodnie z ewidencją gruntów a nie oświadczeniem złożonym. Faktyczne użytkowanie terenu nie zmienia stawki jaka będzie ponoszona, w przypadku innych terenów na których jest prowadzona działalność gospodarcza.
Pani Wójt Urszula Ciężka wyjaśniła, że jeśli chodzi o rejestr gruntów i budowli, Gmina otrzymuje zmiany ze Starostwa Powiatowego w Żyrardowie i należy się do tego dostosować, pozostałe są deklaracją mieszkańców i właścicieli gruntów. Dodała, że gruntami zwolnionymi z opodatkowania są nieruchomości związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego lub agroturystyki.
Następnie Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poddała pod głosowanie w/w projekt uchwały.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 12 głosami „za” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Barbara Michałowska, Ewa Stępień, Urszula Matusiak, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Marcin Soból, Jolanta Leczkowska, Bogdan Kowalski, Grażyna Górka)
- 1 głosem „przeciw” (Paweł Dymecki)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLII/307/2021 w załączeniu)
Punkt 11.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości w formie darowizny wraz z uzasadnieniem. Dodała, że projekt uchwały był omawiany na posiedzeniu Komisji i w związku z brakiem uwag poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 13 głosami „za” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Barbara Michałowska, Ewa Stępień, Urszula Matusiak, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Marcin Soból, Jolanta Leczkowska, Paweł Dymecki, Bogdan Kowalski, Grażyna Górka)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLII/308/2021 w załączeniu)
Punkt 12
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odpłatne nabycie nieruchomości z przeznaczeniem pod drogę dojazdową do działki nr 92/2 stanowiącej własność Gminy Radziejowice wraz uzasadnieniem. Dodała, że projekt uchwały został omówiony na posiedzeniu Komisji.
Radny Paweł Dymecki powiedział, że na posiedzeniu Komisji była informacja, że właściciel nieruchomości zwrócił się do Gminy, że chce oddać taką nieruchomość odpłatnie, natomiast w uzasadnieniu uchwały widniało, że o wykup tego terenu wystąpił Wójt Gminy.
Pani Wójt Urszula Ciężka wyjaśniła, że wiele lat temu właściciel wymienionej nieruchomości proponował odstąpienie tego terenu, przez pewien czas nic się nie działo w tym temacie, ale do sprawy wróciliśmy ze względu na zapewnienie dojazdu do obiektu komunalnego jakim jest Stacja Uzdatniania Wody w Słabomierzu, poprzez prawne uregulowanie stanu faktycznego. Obydwie strony są tym zainteresowane.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poddała pod głosowanie w/w projekt uchwały.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 13 głosami „za” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Barbara Michałowska, Ewa Stępień, Urszula Matusiak, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Marcin Soból, Jolanta Leczkowska, Paweł Dymecki, Bogdan Kowalski, Grażyna Górka)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLII/309/2021 w załączeniu)
Punkt 13.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w sprawie zasad współpracy Stron w zakresie opracowania dokumentu programowego jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład Innego Instrumentu Terytorialnego „Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego” w perspektywie 2021-2027.
Pani Wójt Urszula Ciężka poinformowała, że na wniosek Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Miasto Żyrardów rozpoczęło przygotowania do nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. W dniu 21 sierpnia 2020 roku podpisało deklarację współpracy w ramach Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego (wraz z aneksami) 23 gminy z subregionu żyrardowskiego, kolejnym krokiem w celu pozyskiwania środków unijnych w ramach Programu Regionalnego: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 jest zawarcie Porozumienia, które pozwoli na dalsze działanie, w tym opracowanie dokumentu programowego jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład Innego Instrumentu Terytorialnego „Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego” w perspektywie 2021-2027.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poddała pod głosowanie w/w projekt uchwały.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 13 głosami „za” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Barbara Michałowska, Ewa Stępień, Urszula Matusiak, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Marcin Soból, Jolanta Leczkowska, Paweł Dymecki, Bogdan Kowalski, Grażyna Górka)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLII/309/2021 w załączeniu)
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka ogłosiła 10 minutowa przerwę.
Punkt 14.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poinformowała, że zgodnie z § 68 ust. 2 Statutu Gminy Radziejowice, Rada Gminy dokonuje wyboru Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym.
Następnie Przewodnicząca Rady Gminy zaproponowała zgłaszanie kandydatów na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Radna Jolanta Leczkowska zgłosiła radnego Pawła Dymeckiego na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Radny Marek Leja zgłosił radną Barbarę Michałowską na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Radni Paweł Dymecki i Barbara Michałowska wyrazili zgodę na kandydowanie.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka - w kolejności zgłoszenia poddała pod głosowanie kandydaturę radnego Pawła Dymeckiego na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 3 głosami „za” (Bogdan Kowalski, Jolanta Leczkowska, Ewa Stępień)
- 6 głosami „przeciw” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Grażyna Górka)
- 4 głosami „wstrzymującymi się” (Barbara Michałowska, Urszula Matusiak, Marcin Soból, Paweł Dymecki)
Kandydaturę odrzucono
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poddała pod głosowanie kandydaturę radnej Barbary Michałowskiej na Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 8 głosami „za” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Grażyna Górka, Urszula Matusiak, Marcin Soból)
- 3 głosami „przeciw” (Bogdan Kowalski, Jolanta Leczkowska, Ewa Stępień)
- 2 głosami „wstrzymującymi się” (Barbara Michałowska, Paweł Dymecki)
Kandydaturę przyjęto.
Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Górka poinformowała, że w związku z powyższym wynikiem głosowania, dokonuje się wyboru Pani Barbary Michałowskiej na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Uchwała Nr XLII/311/2021 w załączeniu.
Radna Barbara Michałowska podziękowała za wybór na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i zachęciła do wzajemnej współpracy.
Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Górka poinformowała, że w związku z wyborem na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Pani Barbara Michałowska od dnia dzisiejszego nie może pełnić funkcji Przewodniczącego Komisji Oświaty.
Punkt 15.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka przedstawiła projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy Zielona w m. Zboiska. Następnie w związku z brakiem uwag poddała go pod głosowanie.
W wyniku głosowania, przy obecności 13 radnych:
- 13 głosami „za” (Mieczysław Bielak, Marek Leja, Radosław Kuziemski, Barbara Michałowska, Ewa Stępień, Urszula Matusiak, Paulina Partyka, Beata Trzaskowska, Marcin Soból, Jolanta Leczkowska, Paweł Dymecki, Bogdan Kowalski, Grażyna Górka)
Uchwałę zatwierdzono (uchwała Nr XLII/312/2021 w załączeniu)
Punkt. 16.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poinformowała, że w okresie pomiędzy sesjami wpłynęła jedna interpelacja, na którą udzielono odpowiedzi i jest zamieszczona w BIP.
Punkt 17.
Radna Jolanta Leczkowska poinformowała, że we wrześniu wpłynęło pismo od mieszkanki z Benenardu, chodzi o wodociąg na ul. Rysiej, było załączone badanie wody, które były niepodważalne. Wobec czego wiercenie studni nie daje efektów. Mieszkają tam rodziny (cztery budynki) z dziećmi, i nie chciałaby żeby powtórzyła się sytuacja z Wrzosowej gdzie wożono wodę w bańkach 5-cio litrowych przez 4 lata.
Pani Wójt Urszula Ciężka poinformowała, że postara się sprawdzić tą sprawę i zająć stanowisko w tym temacie.
Radny Paweł Dymecki pogratulował pani Barbarze Michałowskiej wyboru. Następnie nawiązał do złożonego pisma w trybie art. 24 u.o.s.g. interpelacji z dn. 5 października, które było częściowo omawiane na posiedzeniu poniedziałkowej komisji i dotyczyło udostepnienia protokołów, opinii i wniosków jakie powstają podczas prac komisji rady gminy. We wniosku użył sformułowania, które w szczególny sposób uraziło Przewodniczącą Komisji Oświaty, i odczytał fragment pisma. Pani Przewodnicząca pouczyła mnie na ostatniej komisji wspólnej, że nie życzy sobie aby jej pracę z ostatniej komisji wyjazdowej określić takim mianem. Wiecie Państwo, że potrafię publicznie przyznać się do błędów, jeżeli ma to miejsce. I miało to miejsce w przypadku realizowania obowiązku naliczania opłaty planistycznej dotyczy wypowiedzi na Sesji RG czerwcowej, w trakcie sesji absolutoryjnej, gdzie podał informację, że urząd w okresie ostatnich 10 lat nie wywiązywał się z nałożonego uchwałą obowiązku , a następnie w późniejszym terminie otrzymał odpowiedź, że jedno takie postępowanie w trakcie tych 10 lat zostało przeprowadzone. Na kolejnej Sesji przerosił za tą oczywistą pomyłkę. Podobnie teraz chciał zapoznać się z opracowaniem p. Barbary, do tej pory zgłaszał swoje uwagi do opracowań firmowanych przez Przewodniczącą Rady Gminy p. Grażynę, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej p. Marcina, oraz do ostatniego protokołu Komisji Budżetu p. Urszuli , która jako jedyna uznała jego uwagi za zasadne, za co jest jej bardzo wdzięczny. Dodał, że protokołu z Komisji Oświaty nie znalazł go na BIP, ani w wiadomościach mailowych. Tym samym nie może odnieść się formalnie do uwag zgłoszonych przez p. Przewodniczącą jak i wcześniejszych protokołów komisji. Tak więc jego uwaga, może niestosowna, nie mogła tyczyć się bezpośrednio do jej osoby. Uzasadnieniem do interpelacji było ułatwienie dostępu do prac rady dla ogółu mieszkańców. Brak publikacji spowodował, że nie mógł dotrzeć do wiedzy w dogodnym czasie. Mógłby wystąpić o udostępnienie protokołów jako informacji publicznej w ramach art. 24, jednak w przeciągu tych 7 dni (pomiędzy komisją a sesja) nie miałby do nich dostępu, ponieważ wystąpiwszy o protokół z innej komisji w dniu 5 października i jeszcze go nie otrzymał. Stwierdził, że jest to ograniczony dostęp do pracy radnych gdyż nie są publikowane wszystkie zapytania radnych, udzielane odpowiedzi , do protokołów.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka odpowiedziała, że to co się dzieje na posiedzeniach tworzą wszyscy obecni na sesji, czy komisji. Protokoły będą udostępniane sukcesywnie do BIP. Protokoły z komisji wyjazdowych są sporządzane przez Przewodniczących Komisji. Dodała, że sprawa została wyjaśniona na komisjach i nie ma potrzeby wracać do tematu.
Radny Paweł Dymecki powiedział, że pismem z dnia 8 września br. poinformowała, że zapytała radnego Jakuba Borowca o miejsce zamieszkania, w związku z tym, że w mediach społecznościowych radny podał miejsce zamieszkania poza Gminą Radziejowice. Czy jest to standardowa procedura?
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poinformowała, że należy się zastanowić czy śledzenie radnych w mediach społecznościowych jest standardową procedurą.
Radny Paweł Dymecki powiedział, że media społecznościowe są ogólnodostępne dla każdego. Radny nie pojawia się od ponad roku na komisji ani sesji. Czy nadal pełni swoją funkcję.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poinformowała, że portal społecznościowy nie jest wiarygodnym źródłem informacji, więc zostało wysłane do radnego pismo. Do dnia dzisiejszego nie otrzymała na nie odpowiedzi.
Radny Paweł Dymecki zapytał czy taka sama procedura została zastosowana w przypadku pana Marka Leja, kiedy w ubiegłym roku wpłynęła informacja od osoby z zewnątrz, mówiącą o miejscu zamieszkania pana Marka poza Gminą Radziejowice. Czy do pana Marka również pytanie było zadane w sprawie oświadczenia o miejsce zamieszkania.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poinformowała, że pismo było anonimowe i zgodnie z KPA anonimy nie są rozpatrywane, o czym radni byli informowani. Sprawa była również wyjaśniona. W sprawie wyboru radnych to mieszkańcy decydują, w tej kwestii.
Radny Radosław Kuziemski odczytał odpowiedź w sprawie udzielonej informacji z Gminy dotyczącej budowy wodociągu na ul. Rysia w m. Benenard, iż wniosek został zarejestrowany i będzie omawiany przy planowaniu budżetu na rok 2022. Dodał, że w kwestii facebook pan Paweł protestował w momencie gdy jego zdjęcie zostało użyte z profilu społecznościowego.
Radny Paweł Dymecki wykorzystanie upublicznionych informacji jest naruszeniem przepisów, zwrócił tylko uwagę na wykorzystanie tego zdjęcia, nie żądając jego usunięcia, ani żadnych innych kroków nie podejmował.
Pani Wójt Urszula Ciężka jedna z mieszkanek na portalu społecznościowych napisała, że na działce za cmentarzem w Radziejowicach będzie spalarnia śmieci i została podpisana decyzja z Burmistrzem Mszczonowa. Natomiast działka należy do właściciela, który usiłuje działkę sprzedać, plan zagospodarowania nie dopuszcza tego typu działalności. Dodała, że na portalach są umieszczane często informacje niewiarygodne, budzące sensacje i niepokój. Należałoby się raczej skupić nad zrealizowaniem planów w okręgach wyborczych, które oceniają mieszkańcy.
Radna Jolanta Leczkowska powiedziała, że od roku czasu nie ma pana Borowca, a w głosowaniu, w punktacji jest jako 15 w głosowaniu dotyczącym inwestycji, remontu dróg. Wiemy, że punktację mogła dołożyć pani Wójt i Wice-wójt, ale nie jako 15 radny. Natomiast w miejscu gdzie jest lokalizacja planowana do dofinansowania przez Urząd Marszałkowski, tego 15 radnego nie ma.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka przypomniała, że ankiety do głosowania nie były podpisane przez radnych, także nie można tego tak stwierdzić, osoby obecne na komisji zagłosowały.
Zastępca Wójta Artur Jankowski poinformował, że na komisjach nie było pana Borowca i obecni byli poinformowani o sposobie głosowania. Należało się dopytać a nie podawać nieprawdziwe hipotezy.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka poprosiła o wspólnie działanie Rady Gminy dla dobra Gminy i jej mieszkańców.
Punkt 18.
Przewodnicząca Rady Gminy Radziejowice Grażyna Górka zamknęła XLII Sesję VIII kadencji Rady Gminy Radziejowice.
Przewodniczący Rady Gminy Radziejowice
Grażyna Górka
Protokołowała: Anna Chadryś
Realizacja: IDcom.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 Gmina Radziejowice
Projekt "Gmina Radziejowice dostępna w cyberprzestrzeni" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.