Rok 2022

 Zarządzenie nr 98/2022 Wójta Gminy Radziejowice z dnia 28 października 2022 r.  w sprawie okresowych ocen pracowników samorządowych

 Zarządzenie nr 98/2022
Wójta Gminy Radziejowice
z dnia 28 października 2022 r.

 w sprawie okresowych ocen pracowników samorządowych

 

            Na podstawie art. 28 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z  2022 r. poz. 530) oraz art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz.U. z  2022 r. poz. 559 ze zm.)

zarządzam, co następuje:

§ 1.

  1. Ustalam zasady dokonywania okresowych ocen pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
  2. Zarządzenie:

1)  ustala okresy, za które dokonywane są okresowe oceny,

2)  ustala kryteria będące podstawą dokonywania okresowych ocen,

3)  określa sposób dokonywania okresowych ocen, w tym tryb odwołania od tych ocen,

4)  ustala skalę ocen,

 

  1. Postanowienia zarządzenia dotyczą pracowników samorządowych zatrudnionych:

1)  w Urzędzie Gminy Radziejowice na stanowiskach urzędniczych i kierowniczych stanowiskach urzędniczych,

2)   na stanowiskach kierowników jednostek organizacyjnych gminy Radziejowice, z wyjątkiem kierowników jednostek, których status prawny określają odrębne przepisy.

  1. Ilekroć jest mowa o „Ocenianym” rozumie się przez to pracownika samorządowego lub kierownika jednostki organizacyjnej Gminy podlegającego ocenie okresowej

§ 2.

  1. Oceny pracownika samorządowego dokonuje bezpośredni przełożony zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym Urzędu Gminy Radziejowice.
  2. Oceny kierowników jednostek organizacyjnych Gminy dokonuje Wójt Gminy lub Zastępca Wójta sprawujący bezpośredni nadzór nad daną jednostką.
  3. Ocena pracy radców prawnych odbywa się z uwzględnieniem specyfiki pracy radcy prawnego oraz odpowiednich przepisów ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o radcach prawnych.

§ 3.

  1. Pracownik podlega pierwszej ocenie po upływie 12 miesięcy od zatrudnienia w Urzędzie. Oceniający zapoznaje pracownika samorządowego z kryteriami ocen będącymi podstawą dokonywania oceny okresowej.
    1.  Oceny na piśmie dokonuje bezpośredni przełożony pracownika samorządowego, raz na 2 lata.. Przed przystąpieniem do oceny Oceniający pisemnie powiadomi Oceniającego o terminie oceny wręczając arkusz ocen.
    2. Termin przeprowadzenia oceny może ulec zmianie w przypadku:

1)     usprawiedliwionej nieobecności Ocenianego uniemożliwiającej przeprowadzenie oceny,

2)     istotnej zmiany zakresu obowiązków Ocenianego lub zmiany zajmowanego przez niego stanowiska.

  1. W przypadkach, o których mowa:

1)      w ustępie 3 pkt 1) - ocena sporządzana jest w terminie 1 miesiąca od dnia powrotu Ocenianego do pracy,

2)      w ustępie 3 pkt 2) - ocena sporządzana jest przed zmianą zakresu obowiązków lub stanowiska.

  1. Nowy termin sporządzenia oceny wyznacza Oceniający, niezwłocznie powiadamiając o tym Ocenianego na piśmie. Kopię pisma dołącza się do arkusza oceny.

§ 4.

  1. Ocena  obejmuje : samoocenę, rozmowę oceniająco-motywującą, sporządzenie oceny na piśmie z wykorzystaniem arkusza okresowej oceny pracownika samorządowego, którego wzór określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
  2. Oceny dokonuje się na podstawie sześciu kryteriów obowiązkowych, wspólnych dla wszystkich ocenianych oraz trzech kryteriów dodatkowych wybranych przez Oceniającego, najistotniejszych dla prawidłowego wykonywania obowiązków na stanowisku pracy zajmowanym przez Ocenianego.
  3. Wykaz kryteriów oceny określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
  4. Dokonanie oceny polega na określeniu stopnia spełniania przez ocenianego kryteriów obowiązkowych i dodatkowych, przy zastosowaniu następującej skali:

1)   5 punktów, przyznaje się, jeżeli oceniany spełniał dane kryterium na poziomie znacznie powyżej oczekiwań, co oznacza sprawne wykonywanie nawet wyjątkowo trudnych zadań wymagających kompetencji w zakresie danego kryterium oceny, wskazywanie i tłumaczenie innym sposobów oczekiwanego zachowania w zakresie danego kryterium oceny. Wyznaczanie nowych standardów i trendów w zakresie realizacji zadań związanych z danym kryterium. Pracownicy oceniani na tym poziomie stawiani są jako wzór do naśladowania;

2)   4 punkty, przyznaje się, jeżeli oceniany spełniał dane kryterium na poziomie powyżej oczekiwań, co oznacza sprawną i bezbłędną realizację zadań wymagających kompetencji w zakresie danego kryterium oceny, radzenie sobie również z zadaniami trudnymi. Pracownicy oceniani na tym poziomie często stawiani są jako wzór do naśladowania. Ich zachowanie cechuje płynność oraz umiejętność radzenia sobie z trudnymi zadaniami, również w niestandardowych sytuacjach;

3)   3 punkty, przyznaje się, jeżeli oceniany spełniał dane kryterium na poziomie oczekiwań, co oznacza samodzielność, poprawne wykonywanie zadań wymagających kompetencji z danego kryterium oceny, problemy z nieco trudniejszymi zadaniami oraz błędy w przypadku nowych, niestandardowych sytuacji;

4)   2 punkty, przyznaje się, jeżeli oceniany spełniał dane kryterium na poziomie poniżej oczekiwań, co oznacza podejmowanie prób zachowania się w oczekiwany sposób, radzenia sobie z zadania nimi wymagającymi kompetencji w zakresie danego kryterium oceny, popełnianie błędów w przypadku samodzielnego wykonywania zadań i umiejętne ich wykonywanie w przypadku monitoringu/kontroli;

5)   1 punkt, przyznaje się, jeżeli oceniany spełniał dane kryterium na poziomie znacznie poniżej oczekiwań, co oznacza brak pożądanych zachowań, popełnianie błędów, wyraźną nieumiejętność radzenia sobie z zadaniami wymagającymi kompetencji z zakresu danego kryterium oceny.

  1. Na podstawie sumy punktów przyznanych ocenianemu za wszystkie kryteria określa się poziom oceny:

1)   bardzo dobry – jeżeli oceniany uzyskał od 37 do 45 punktów;

2)   dobry  – jeżeli oceniany uzyskał od 28 do 36 punktów;

3)   zadawalający – jeżeli oceniany uzyskał od 19 do 27 punktów;

4)   podstawowy – jeżeli oceniany uzyskał od 10 do 18 punktów;

5)   niezadowalający – jeżeli oceniany uzyskał 9 punktów.

6. Na podstawie poziomu oceny przyznaje się ocenę:

1)          pozytywną – w przypadku bardzo dobrego, dobrego, zadawalającego lub podstawowego poziomu wykonywania obowiązków przez pracownika,

2)          negatywną – w przypadku ustalenia poziomu spełniania kryteriów oceny na poziomie niezadowalający.

§ 5.

 Tryb dokonania oceny obejmuje następujące czynności:

  1. przekazanie  Ocenianemu arkusza w celu dokonania przez niego samooceny,
  2. zwrot bezpośredniemu przełożonemu przez Ocenianego arkusza w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia jego otrzymania po uprzednim:

1)  dokonaniu samooceny polegającej na przyznaniu ocen cząstkowych odpowiednio do spełniania przez Ocenianego każdego z kryteriów, według skali, o której mowa w § 4 ust. 4,

2)  wpisaniu przez Ocenianego zrealizowanych zaleceń doskonalących od ostatniej oceny oraz jego potrzeb w zakresie podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia umiejętności, z zastrzeżeniem § 3 ust. 1,

  1. przyznaniu przez bezpośredniego przełożonego ocen cząstkowych odpowiednio do spełniania przez Ocenianego każdego z kryteriów, według skali, o której mowa w § 4 ust. 4,
  2. przeprowadzeniu rozmowy oceniającej w terminie do 7 dni kalendarzowych od dnia przekazania przez Ocenianego arkusza z dokonaną samooceną, zgodnie z zasadami określonymi w § 6,
  3. określeniu poziomu oceny zgodnie z § 4 ust. 5 oraz przyznanie oceny zgodnie z § 4 ust. 6,
  4. propozycji dotyczących indywidualnego programu doskonalenia zawodowego,
  5. doręczenie oceny ( 1 egzemplarz arkusza) Ocenianemu oraz Wójtowi Gminy.

 

§ 6.

Rozmowa oceniająco-motywująca obejmuje omówienie:

  1. sposobu wykonania przez Ocenianego w okresie podlegającym ocenie obowiązków związanych z zajmowanym stanowiskiem oraz obowiązków określonych w art. 24 oraz art. 25 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych z uwzględnieniem spełniania przez Ocenianego kryteriów oceny,
  2. trudności napotykanych przez Ocenianego podczas realizacji obowiązków,
  3. sposobu realizowania przez Ocenianego celów w okresie podlegającym ocenie, jeżeli cele te zostały wyznaczone,
  4. rozbieżności w zakresie samooceny i oceny,
  5. kierunków dalszego rozwoju zawodowego,
  6. potrzeb Ocenianego w zakresie podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia umiejętności,
  7. mocnych stron Ocenianego oraz obszarów do rozwoju lub zmiany.

 

§ 7.

  1. Od dokonanej oceny pracownikowi przysługuje prawo wniesienia odwołania do Wójta Gminy w terminie 7 dni od dnia doręczenia oceny. Wzór odwołania od oceny stanowi załącznik nr 3.
  2.  Odwołanie rozpatruje się w terminie 14 dni od dnia wniesienia.
  3. W przypadku uwzględnienia odwołania, Wójt ocenę zmienia albo dokonuje ponownej  oceny.
  4. W przypadku uzyskania przez pracownika samorządowego negatywnej oceny, ponownej oceny dokonuje się nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej oceny.
  5. Uzyskanie przez pracownika ponownej negatywnej oceny, o której mowa w ust. 4, skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę, z zachowaniem okresów wypowiedzenia.

§ 8.

1. Arkusz okresowej oceny włącza się do akt osobowych ocenianego.

2. Zabrania się udzielania informacji o ocenie pracownika osobom nieupoważnionym.

§ 10.

Sekretarz Gminy koordynuje sprawy związane z oceną pracowników, w szczególności nadzoruje kierowników komórek organizacyjnych Urzędu oraz informuje zobowiązanych do dokonania oceny o zbliżającym się terminie dokonania oceny.

§ 11.

Traci moc zarządzenie nr 15/2009 Wójta Gminy Radziejowice z dnia 29 czerwca 2009 r. w sprawie okresowych ocen pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędzie Gminy Radziejowice oraz kierowników jednostek organizacyjnych Gminy.

 

§ 12.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załączniki

Wiadomość powiązana z

Organ

Rejestr zmian

Dokument wytworzony przez: Wójt Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 19 grudnia 2022 15:02
Dokument wprowadzony do BIP przez: Sławomir Janicki
Ilość wyświetleń: 1
19 grudnia 2022 15:03 (Sławomir Janicki) - Dodanie załącznika [zarzadzenie_98_2022.pdf] do dokumentu. (Dokument opublikowany)
19 grudnia 2022 15:02 (Sławomir Janicki) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Gmina Radziejowice dostępna w cyberprzestrzeni" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zatrzymaj banner przewijany